Okocim powraca do łask

Tomasz Furman
opublikowano: 16-04-2002, 00:00

Kurs walorów spółki Carlsberg Okocim od początku lutego znajdował się w trendzie spadkowym. Dodatkowo na niemal każdej sesji notowaniom przedsiębiorstwa towarzyszyły minimalne zmiany ceny akcji. Wczoraj doszło jednak do niespotykanych od dłuższego czasu wahań. Najpierw kurs spadł do 11,1 zł, aby po kilku godzinach osiągnąć poziom 12,50 zł. Ostatecznie na zamknięciu uzyskał wartość 12,3 zł, co było rezultatem o 6,5 proc. lepszym niż w piątek.

W ocenie specjalistów, powodów stosunkowo gwałtownych zmian należy upatrywać w procesach, które mają wzmocnić pozycję przedsiębiorstwa w branży. Przede wszystkim główny akcjonariusz Okocimia ciągle walczy o zajęcie znaczącego udziału w krajowym rynku piwa. W pierwszym kwartale 2002 r. wyprodukował on 700 tys. hl złotego trunku, zajmując trzecie miejsce i dystansują czwarty w klasyfikacji Brau Union. Obecna dynamika sprzedaży spółki to w dużej mierze efekt dokonanego przejęcia zakładów Piast, Kasztelan i Bosman. Aby zakończyć transakcje kupna dwóch ostatnich podmiotów, Okocim musi wyemitować nowe walory. W ramach prawa poboru, zaoferowanych ma zostać od 6,7 mln do 8,36 mln akcji.

Spółka chce też sprzedać obligacje o wartości 200 mln zł. Szczegółowe warunki subskrypcji ma określić zarząd. O ile jednak o emisji akcji mówiono od dawna, o tyle o obligacjach nie. Być może część inwestorów uznała, że obligacje posłużą do dokonania kolejnych przejęć. Za nieprzeznaczaniem uzyskanych pieniędzy na bieżące potrzeby mogło przemawiać niedawne otwarcie ścieżki kredytowej na kwotę 340 mln zł. Z drugiej jednak strony, jeszcze miesiąc temu prezes Okocimia informował, że nie prowadzi działań zmierzających do akwizycji kolejnych browarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Okocim powraca do łask