Okrojony CIToPIT

Łukasz Świerżewsk
12-11-2003, 00:00

Poprawki Senatu ograniczyły możliwość wyboru 19-proc. PIT. Na ruszającym dziś posiedzeniu zajmie się nimi Sejm.

Nadchodzi ostatnia bitwa w wojnie o kształt podatków w 2004 r. Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu posłowie ostatecznie przyjmą nowele ustaw o PIT, CIT i tzw. ryczałcie.

Najpierw dobra wiadomość. W ubiegłym tygodniu senatorowie usunęli ewidentną pomyłkę Sejmu i zgłosili poprawkę umożliwiającą wybór 19-proc., liniowej stawki PIT (CIToPIT) przedsiębiorcom, którzy rozpoczną działalność w środku roku podatkowego. Tymczasem zgodnie z przyjętą przez Sejm wersją, decyzję trzeba było podjąć do 20 stycznia, co wykluczało możliwość wyboru tej formy rozliczeń z fiskusem nowo powstającym firmom.

Niestety, senatorowie zgłosili też poprawki ograniczające dostęp do CIToPIT. Chodzi zwłaszcza o rozszerzenie ograniczenia wyboru stawki liniowej, obejmującego podatników świadczących usługi dla byłych pracodawców. Senat uznał, że objęci powinni nim być nie tylko ci, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, ale także już ją prowadzący. Co więcej, senatorowie zaproponowali, by możliwość wyboru liniowej stawki straciły także firmy rozliczające się PIT i osiągające przychody za świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, które wykonywali w roku poprzedzającym rok podatkowy. Wcześniej obostrzenie to dotyczyło jedynie bieżącego roku podatkowego. Poprawki Senatu dotyczące CIToPIT poparła Komisja Finansów Publicznych, niemal na pewno zostaną więc przyjęte.

Wciąż pewne swego losu nie mogą być organizacje pozarządowe. Najpierw Senat uchwalił poprawkę zwalniającą z podatku dochodowego organizacje edukacyjne, sportowe, kulturalne, religijne, dobroczynne, opiekuńcze itp. Rozwiązanie to poparł rząd. Niespodziewanie jednak poprawka Senatu została negatywnie zaopiniowana przez komisję sejmową. Ostateczny werdykt izby nie może być więc pewny. Sprawa jest tymczasem istotna, ponieważ jest już przesądzone, że od przyszłego roku podatnicy PIT będą mogli odpisać zaledwie 350 zł z tytułu darowizny na rzecz tych instytucji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewsk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Okrojony CIToPIT