Okulary Google Glass niszczą wzrok?

AR
opublikowano: 06-11-2014, 15:33

Wygląda na to, że tych okularów nie poleciliby okuliści. Z badań opublikowanych niedawno w  JAMA wynika, że gadżet od amerykańskiego giganta IT  zaburza funkcjonowanie wzroku.

Tylko godzina noszenia naszpikowanych technologią Google’a  okularów może wywołać u użytkownika tzw. ślepy punkt  (ang. blind spot)lub mroczki (ang. scotoma) w górnej części oka. A to z kolei znacząco zniekształca obraz w jego polu widzenia – wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez  naukowców z uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Zaburzenia wzroku zauważono u wszystkich trzech użytkowników, którzy wzięli w nim udział.

Oznacza to, że osoba, która skorzystała z Google Glass, po ich zdjęciu z nosa, może mieć całkowicie zablokowane widzenie peryferyjne, czyli tę funkcję naszego wzroku, której używamy w codziennych aktywnościach – takich jak prowadzenie samochodu, przechodzenie przez ulicę czy uprawianie sportów – skomentował portal Medical News Today.

Powodem zaburzeń jest najprawdopodobniej optyczny wyświetlacz, który użytkownik widzi nad swoim prawym okiem. Przypomina on ekran smartfona, można na nim śledzić np. mapy. Po szczegółowym przeanalizowaniu fotografii osób, które miały założone Google Glass naukowcy stwierdzili, że u większości z nich pole ekranu nachodzi na oś źrenicy, co może być bezpośrednią przyczyną ślepego punktu i mroczków. 

Google Glass pojawiły się na rynku około rok temu wzbudzając niemałe kontrowersje, m.in. z powodu wbudowanej w urządzanie kamery, którą można uruchomić cichą komendą głosową lub muśnięciem palca i filmować wszystko, co znajduje się w polu widzenia. Z tego powodu niektóre amerykańskie i brytyjskie puby i kina zabroniły ich używania.

Jeśli wierzyć amerykańskim badaniom już po godzinie noszenia Google Glass ich użytkownik chwilowo traci zdolność peryferyjnego widzenia. Oznacza to, że nie powinien np. prowadzić auta. Szacuje się, że do 2020 roku rynek technologii  do noszenia (wearable devices) wzrośnie o 25 proc. i będzie warty 12 mld USD.
Zobacz więcej

Okulary od Google

Jeśli wierzyć amerykańskim badaniom już po godzinie noszenia Google Glass ich użytkownik chwilowo traci zdolność peryferyjnego widzenia. Oznacza to, że nie powinien np. prowadzić auta. Szacuje się, że do 2020 roku rynek technologii  do noszenia (wearable devices) wzrośnie o 25 proc. i będzie warty 12 mld USD. CC BY 2.0 Loic Le Meur A_Google_Glass_wearer

Źródło: JAMA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy