Olympus skupi się na Wrocławiu

opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Japoński producent urządzeń medycznych i aparatów cyfrowych otwiera w Polsce centrum usług wspólnych. Zatrudni 300 osób.

Kolejna znana marka pojawi się we Wrocławiu. Centrum usług wspólnych otwiera tu Olympus, znany producent aparatów fotograficznych, technologii dla systemów medycznych i rozwiązań naukowych. Olympus Business Services Europe (OBSE) będzie pracować dla spółek firmy z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w którym działa ponad 30 biur. Zajmie się standaryzacją procesów związanych z finansami, zarządzaniem łańcuchem dostaw, wsparciem sprzedaży i zasobami ludzkimi. Rekrutacja już się zaczęła

Mistrzem w tworzeniu miejsc pracy w Europie jest Dolny Śląsk, ale trzeba podkreślić, że połowa z nich powstaje we Wrocławiu — mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (z lewej). — Decyzja pozwoli nam zwiększyć dokładność i szybkość realizacji naszych codziennych działań biznesowych — twierdzi Stefan Kaufmann, dyrektor wykonawczy w firmie Olympus.
Zobacz więcej

DOBRA INWESTYCJA:

Mistrzem w tworzeniu miejsc pracy w Europie jest Dolny Śląsk, ale trzeba podkreślić, że połowa z nich powstaje we Wrocławiu — mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (z lewej). — Decyzja pozwoli nam zwiększyć dokładność i szybkość realizacji naszych codziennych działań biznesowych — twierdzi Stefan Kaufmann, dyrektor wykonawczy w firmie Olympus. Fot. ARC

— OBSE pozwoli nam zwiększyć dokładność i szybkość realizacji codziennych działań biznesowych — mówi Stefan Kaufmann, dyrektor wykonawczy Olympus Europa.

— Projekt bardzo cieszy, bo Olympus to rozpoznawalna marka. Na ostatnim etapie Wrocław wygrał konkurencję z Krakowem. Wcześniej na liście znajdował się także Poznań, a na jeszcze bardziej wstępnym etapie — Bukareszt — ujawnia Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Z 45,1 tys. pracowników Wrocław jest trzecim pod względem zatrudnienia w sektorze usług biznesowych ośrodkiem w Polsce. W Warszawie pracuje w tej branży 51,3 tys. osób, a w Krakowie — 64 tys. — wynika z danych branżowej organizacji ABSL.

— Będziemy się starać zmniejszyć dystans do Warszawy. Jesteśmy na dobrej drodze, bo poza Olympusem mamy jeszcze kilka innych projektów — mówi Ewa Kaucz.

Pawła Panczyja z ABSL nie dziwi wybór Wrocławia.

— Obecnie centra zakładają firmy, które mają do tego sektora konserwatywne podejście. Dlatego szukają ustabilizowanych lokalizacji, takich jak Wrocław. Miasto utrzyma się w czołówce, choć coraz więcej już działających w Polsce inwestorów szuka nieodkrytych jeszcze miejsc — uważa Paweł Panczyj.

OBSE mieści się w biurowcu Retro Office House w centrum Wrocławia. Jego szefową od 1 sierpnia będzie Agnieszka Orłowska, która wcześniej kierowała wrocławskim centrum biznesowym Google’a, a przedtem — centrum HP. Firma już zapowiada, że na początku przyszłego roku zorganizuje Perspective Playground, interaktywną wystawę sztuki, która umożliwia odwiedzającym testowanie sprzętu fotograficznego firmy. © Ⓟ

Przedwojenne korzenie

Olympus Corporation założył w 1919 r. w Tokio Takeshi Yamashita (firma nazywała się Takachiho Seisakusho, obecną nazwę nosi od 1920 r.). Spółka początkowo produkowała tylko mikroskopy. W 1936 r. powstał pierwszy aparat fotograficzny marki Olympus, a w 1950 r. — kamera do badań gastrologicznych, pierwsze takie urządzenie na świecie. Dziś urządzenia medyczne stanowią większość produkcji Olympusa, ale firma nadal wytwarza także m.in. dyktafony i aparaty fotograficzne. W roku finansowym 2017/18 Olympus zwiększył przychody do 786,5 mld JPY, czyli 26,4 mld zł (z 740,6 mld JPY), a zysk brutto — do 76,7 mld JPY (z 62,5 mld JPY).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy