OMV może zagrać gazem

RB
opublikowano: 05-07-2007, 00:00

Węgrzy twierdzą, że Austriacy chcą ich akcje wymienić na udziały w magazynach gazu i gazociągach. OMV zaprzecza, ale…

Węgrzy twierdzą, że Austriacy chcą ich akcje wymienić na udziały w magazynach gazu i gazociągach. OMV zaprzecza, ale…

OMV, austriacka spółka energetyczna, która niedawno powiększyła prawie dwukrotnie (do 18,6 proc.) pakiet akcji MOL i bez powodzenia zaproponowała mu fuzję, chce zawrzeć z Madziarami układ — twierdzi budapeszteński dziennik ekonomiczny „Vilaggazdasag”. Jego zdaniem, OMV chce posiadane akcje MOL wymienić na znaczące udziały w magazynach gazu i sieci przesyłowej, które obecnie należą do węgierskiego konglomeratu.

Gazeta podaje, że Austriacy mogą wkrótce złożyć ofertę na 25-procentowy pakiet w segmencie gazowym, którego jeszcze niedawno MOL chciał się pozbyć. Sęk w tym, że OMV oficjalnie temu zaprzecza. Analitycy twierdzą jednak, że byłoby to bardzo korzystne dla Austriaków posunięcie: OMV przejąłby duże magazyny, budowane przez Węgrów wspólnie z Gazpromem. Mają one służyć do składowania paliwa z Rosji i centralnej Azji, które zasili rynki europejskie.

„Vilaggazdasag” przypomina, że Gazprom jest związany umową nie tylko z MOL, ale również z OMV. Dzięki partnerstwu z Austriakami chce powiększyć i tak już duże wpływy w regionie. Rynek spekuluje też, że rosyjski gigant energetyczny rozmawia o przejęciu 50 proc. Emfeszu, największego węgierskiego dystrybutora gazu, ale Gazprom temu zaprzecza.

W ubiegłym tygodniu MOL odrzucił propozycję fuzji z OMV i firmy wzięły się za bary. Węgrzy w ramach obrony przed austriackim konglomeratem rozpoczęli skup własnych akcji. Mają ich już ponad 10,5 mln. OMV ma zaś 13,5 mld EUR kredytu na przejęcie madziarskiej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu