OPEC: ceny ropy nie spadną

PAP
opublikowano: 24-06-2008, 11:37

OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową) zrobił już co mógł w kwestii cen ropy i ceny surowca już nie spadną - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący OPEC Chakib Khelil.

Przedstawiciele OPEC podkreślają, że na rynku jest wystarczająca podaż surowca.

"Na rynku widzimy obecnie bardzo aktywne działania spekulantów, nie ma niedoboru podaży" - powiedział Abdalla el-Badri, sekretarz generalny OPEC, podczas spotkania z przedstawicielami UE w Brukseli.

Innego zdania są przedstawiciele UE, którzy nie są przekonani co do aktywności spekulantów i w dalszym ciągu wzywają OPEC do zniesienia lub podniesienia swoich limitów produkcji.

"Poza Arabią Saudyjską żaden kraj OPEC nie zamierza zwiększać produkcji, gdyż rynek jest nasycony ropą" - dodał el-Badri.

Następne spotkanie OPEC zaplanowane jest na wrzesień.

Ceny ropy w dostawach na sierpień wzrosły we wtorek o 1,21 USD (lub 0,9 proc.) do 137,95 USD w handlu na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku. Kontrakt na ropę wyceniany był na 137,63 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC: ceny ropy nie spadną