OPEC się waha. Dziś decyzja

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 19-09-2002, 00:00

Po oddaleniu groźby wojny z Irakiem wydawało się, że OPEC pozostawi produkcję na najniższym od 11 lat poziomie. Ale we wtorek w nocy okazało się, że zapasy ropy w USA dramatycznie spadły. Co zrobi OPEC podczas dzisiejszego spotkania?

Zgoda Iraku na kolejną inspekcję ONZ oddaliła widmo wojny, a ceny ropy poszły w dół. Dlatego decyzja na temat limitów wydobycia, którą przedstawiciele OPEC, krajów produkujących i eksportujących ropę naftową, podejmą podczas dzisiejszego, 121. spotkania w Osace, nagle przestała być oczywista.

Skoro wojna nie wybuchnie, przynajmniej w najbliższym czasie, nie będzie zakłóceń w dostawach ropy z Bliskiego Wschodu. Może więc wystarczy obecna produkcja OPEC. Tego zdania są przedstawiciele Wenezueli, Indonezji, Kuwejtu, Nigerii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru.

— Na rynku jest nadpodaż — powiedział wczoraj Abdullah al-Attiyah, minister ds. ropy w Katarze.

Za podniesieniem wydobycia przemawia jednak fakt, że zapasy surowca w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,1 proc. do najniższej od półtora roku wartości, o czym instytut paliwowy API poinformował we wtorek nocą. A zbliża się zima. Wczoraj ropa drożała. Ponadto wojna wciąż jest możliwa.

— USA są wrogo nastawione do Iraku. Wojna może zacząć się później, ale na pewno się zacznie — prorokuje Katsunori Watanabe z firmy brokerskiej Nihon Unicom.

Za zwiększeniem wydobycia może opowiedzieć się Arabia Saudyjska, najważniejszy członek kartelu. Wczoraj Ali al-Naimi, minister ds. ropy, nie chciał ujawnić stanowiska swojego kraju, który jeszcze niedawno martwił się, że droga ropa szkodzi światowej gospodarce.

— Jeśli Saudyjczycy będą chcieli, postawią na swoim, ale myślę, że zachowają się bardziej dyplomatycznie i zgodzą się z innymi członkami kartelu. Mogą zaproponować zwołanie kolejnego spotkania za dwa miesiące — przewiduje Raad Alkadiri z firmy konsultingowej Petroleum Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC się waha. Dziś decyzja