OPEC trzyma dyscyplinę

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 10-02-2021, 09:59

Cena baryłki ropy naftowej przekroczyła już 61 dolarów w przypadku gatunku Brent oraz 58 dolarów dla gatunku WTI. Po raz ostatni takie poziomy obserwowaliśmy rok temu, kiedy pandemia dopiero kiełkowała i była postrzegana przez rynki jako dość odległe zagrożenie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Cena ropy odrobiła zatem całość strat, choć popyt na nią pozostał niższy i będzie tak jeszcze pewnie przez wiele miesięcy. Dlaczego tak się stało? Wygląda na to, że OPEC odrobił lekcję z przeszłości i zdaje sobie sprawę, że jedynie dyscyplina w ograniczaniu produkcji może zapewnić odpowiednio wysokie ceny i nie narazić na szwank lokalnych budżetów. O powtórce za 2015 roku, kiedy OPEC za wszelką cenę walczył o udział w rynku (chcąc wyeliminować nowego gracza w postaci głównie amerykańskiej ropy łupkowej) nie ma zatem mowy. Zatem pomimo licznych nadal obowiązujących restrykcji, mających negatywny wpływ na działalność gospodarczą, na rynku ropy mamy deficyt i taka sytuacja może utrzymać się przez większość roku.

Co z tego wynika? Presja na wzrost cen. Ropa poprzez ceny paliw ma nadal niebagatelne znaczenie dla koszyków inflacyjnych, a w relacji rok do roku w kolejnych miesiącach będzie droższa o ponad 100%. Oczywiście przełożenie na ceny paliw na stacjach jest dużo mniejsze (np. ze względu na podatki), ale przy podobnych relacjach obserwowanych na wielu innych rynkach surowcowych presja ta – zresztą już zauważalna w badaniach przedsiębiorstw – będzie narastać. Nie to jest jednak kluczowe, a to, czy przełoży się to na wzrost oczekiwań inflacyjnych. Pod tym kątem szykują się naprawdę ciekawe miesiące. Rosnące ceny surowców i efekt niskiej bazy uwidocznią się akurat w miesiącach szerokiego luzowania restrykcji, a w USA dodatkowo ogromnych transferów fiskalnych. Ogień został zaprószony, ale jego rozmiar zależy od decyzji konsumentów.

Na razie wzrost rentowności obligacji w USA wyhamował, a to momentalnie osłabiło dolara. Zbiegło się to w czasie z odbiciem pary EURUSD od poziomu 1,20, prowadząc do dynamicznego ruchu. Tym niemniej presja inflacyjna może być w tym roku największa właśnie w USA i jest niebagatelne ryzyko, iż zmusiłoby to Fed do zmiany polityki, a przez to spowodowało umocnienie dolara. Na razie jednak dolar traci. Dziś o 9:40 euro kosztuje 4,4732 złotego, dolar 3,6850 złotego, frank 4,1410 złotego, zaś funt 5,1019 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane