Czytasz dzięki

Opera plus hotel równa się PPP

opublikowano: 29-11-2018, 22:00

30 mln zł — tyle ma kosztować rozbudowa Opery Wrocławskiej. Jej dyrektor liczy, że inwestycję sfinansuje prywatna firma.

Rozpoczynają się negocjacje dotyczące rozbudowy w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego (PPP) — informuje Opera Wrocławska.

Do rozmów zgłosiły się trzy podmioty: konsorcjum na czele z NDI DK (wspólnie z NDI SA i Engie Services), Budimex F oraz konsorcjum na czele z Gefner Hotel Invest V (wspólnie z Puro Hotels).

— W pierwszym etapie zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyraziło aż dziewięć firm. Część połączyła siły w konsorcjach z konkurentami i ostatecznie pozostały trzy podmioty — mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Pomysł na zrealizowanie inwestycji w PPP przez instytucję kulturalną pojawił się w Polsce po raz pierwszy. Korzyści mają być obopólne. Zgodnie ze wstępną koncepcją, prywatny inwestor rozbuduje gmach, finansując częściowo koszty przedsięwzięcia. Na działce obok opery ma powstać budynek,w którym znajdą się sale do prób chóru, baletu i orkiestry oraz magazyny, warsztaty i pomieszczenia techniczne. Będzie on połączony z głównym gmachem podziemnym łącznikiem. W zamian na pozostałej części działki prywatny inwestor będzie mógł zbudować hotel lub inny budynek i na nim zarabiać.

Rząd niedawno znowelizował ustawę o PPP — liczy, że dzięki temu w Polsce pojawi się więcej tego typu inicjatyw. Dotychczas inwestycje inicjowały głównie samorządy. Niedawno w Nowym Sączu powstał pierwszy w Polsce gmach sądu w PPP. Dziś rynek partnerstwa jest wart 338 mln zł brutto — taka była wartość umów PPP zawartych w 2017 r. Aż 75 proc. postępowań nie kończy się podpisaniem umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane