Operacja Klin odłożona

Jacek Bajson
17-10-2006, 00:00

W jednym z odcinków „Czterdziestolatka” bohater odbywał szkolenie wojskowe dla rezerwistów. Któregoś wieczoru został wezwany na akcję Bankiet. Taki kryptonim nosił zaplanowany przez kolegów wypad na popijawę. Kiedy następnego wieczoru otrzymał rozkaz do stawienia się na operację Klin — odmówił, bo sądził, że chodzi o kolejny wypad. Ale okazało się, że rozkaz był prawdziwy.

Co ta historia ma wspólnego z podatkami? Tyle, że trzeba dobrze wybrać, w którym działaniu wziąć udział. Pojęcie „klin” znane jest również w podatkach. To różnica między kosztami pracy a tym, co pracownik dostaje na rękę. Sięgam po wywiad z premier Gilowską z początku października. W sprawie obniżenia kosztów pracy pani premier tłumaczy, że owszem, taki był plan, ale się nie udało — „Będę wracać do tego pomysłu — zobaczymy, co z tego wyniknie”. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle.

Koszty zatrudnienia pracownika w Polsce są tylko o 27 proc. mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych, choć w Chinach i w Indiach aż o 80 proc. Tymczasem rząd wycofał się z obiecanej obniżki składki rentowej i chorobowej. Rośnie składka zdrowotna, którą tylko częściowo odliczamy od podatków. Nie wiadomo, czy uda się przeprowadzić zapowiadaną waloryzację progów podatkowych i podwyższenie kosztów uzyskania przychodów. Tak samo jak planowane od 2009 roku obniżenie do 32 proc. maksymalnego podatku od dochodów osobistych, co byłoby dobrym sygnałem dla inwestorów, bo 40 proc., które płacą najlepiej zarabiający pracownicy, to zbyt wiele w porównaniu ze stawkami w Rosji czy na Słowacji.

Wygląda na to, że szanse operacji Klin są niewielkie. Projekt budżetu zakłada raczej konsumpcję przychodów wynikających z dobrej koniunktury niż mnożenie ich w przyszłości. Trwa akcja Bankiet.

Jacek Bajson

doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Bajson

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Operacja Klin odłożona