Operator górą, Grecy ustąpili

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 27-01-2005, 00:00

Diler Idei będzie dalej współpracował z telekomem. Musi jednak porzucić marzenia o statusie multidilera.

Konflikt między Centertelem, operatorem sieci Idea, a GTI, jego dilerem, formalnie zakończony. W połowie stycznia obie strony uzgodniły nowe zasady współpracy.

Wilk syty, owca cała

Jeszcze nie tak dawno nie było to wcale takie pewne. GTI, zarządzające 117 punktami sprzedaży, zostało bowiem przejęte latem ubiegłego roku przez greckiego Germanosa, który już wówczas był dystrybutorem Ery. Zagraniczny inwestor liczył na to, że uda mu się stworzyć sieć multidilerską (sprzedaż ofert różnych operatorów). GTI zgodził się ostatecznie kontynuować współpracę na zasadach określonych przez Centertel. Ten wcześniej groził nawet zakończeniem współpracy.

— Umowa została podpisana na czas nieokreślony na warunkach PTK Centertel — mówi Jacek Kalinowski, rzecznik operatora.

— Jesteśmy zadowoleni z umowy. Skończyliśmy negocjacje w tym samym czasie co inni duzi dilerzy Idei — dodaje Anthi Trokoudi z centrali Germanosa w Grecji.

Wszystkie telekomy są przeciwne stworzeniu w Polsce sieci multidilerów. Wymusić to mogą regulacje prawne. A na to się nie zanosi.

— Na tym etapie rozwoju rynku nie ma możliwości, by w sieci Idei pojawiły się oferty innych operatorów — mówił niecawno Sławomir Skrodzki, prezes Centertela.

— W tym konflikcie GTI było z góry skazane na porażkę. Z operatorem jeszcze długo żaden diler nie wygra, nawet tak silny jak Germanos — mówi partner handlowy jednego z konkurentów Centertela.

Ambicje do kieszeni

Notowana na ateńskiej giełdzie spółka nie kryła ambicji stworzenia największej w Polsce sieci dilerskiej telefonii mobilnej. Greccy analitycy twierdzili, że sieć multidilerska może działać już w I półroczu. Skonsolidowane przychody sieci Germanosa w Polsce, sprzedających oferty Ery i Idei, wyniosły w 2004 r. 60 mln EUR. Oferta Idei sprzedawana jest w 1100 punktach. Z telekomem współpracuje 46 firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Operator górą, Grecy ustąpili