Operator trafi do Raiffeisena

Marcin Goralewski
opublikowano: 30-10-2003, 00:00

Raiffeisen Investment, który wraz z kilkoma mniejszymi instytucjami finansowymi przejmuje El-Net już myśli o konsolidacji rynku.

W najbliższym czasie wiedeński Raiffeisen Investment ma sfinalizować przejęcie od Elektrimu Telekomunikacji i konsorcjum banków pod przewodnictwem BRE Banku 100 proc. akcji i zadłużenia El-Netu, niezależnego operatora telekomunikacyjnego.

Po rynku krążą plotki, że transakcja może zostać przeprowadzona jeszcze w listopadzie. Austriacka firma inwestycyjna nie będzie działać sama — ma przejąć udziały wraz z nieznanymi jeszcze z nazwy funduszami private equity. Według naszych informacji, ostateczne decyzje w tej sprawie właściwie już zapadły, a w tej chwili dopinane są szczegóły porozumienia.

— El-Net pozyska w ten sposób silne wsparcie wiarygodnych instytucji finansowych, a spółka będzie mogła się rozwijać. Żadna upadłość nie wchodzi w grę. Interesuje nas wzrost organiczny, który może się dokonać m.in. przez pozyskiwanie nowych klientów. Nie można zapominać o konsolidacji, która jest nieunikniona. Silny finansowo El-Net powinien być bardzo aktywny na tym polu — tłumaczy Martin Schwedler, członek zarządu Raiffeisen Investment.

Przedstawiciele Raiffeisena nie chcą mówić o kwotach związanych z planowaną transakcją.

— Będzie to cena rynkowa — ucina Martin Schwedler pytany o kwotę za jaką zostanie przejęty El-Net.

Na operacji skorzystać ma także sam El-Net, który ma zostać wsparty finansowo. Nie wiadomo, czy grupa nowych inwestorów zdecyduje się na podniesienie kapitału czy też inną formę wsparcia, np. pożyczkę. Spółka nie jest w najgorszej sytuacji finansowej. Na działalności operacyjnej notuje zyski, które są jednak zjadane przez koszty związane z obsługą zadłużenia. Uwzględniając opłaty koncesyjne i odsetki sięga ono 1,5 mld zł.

Prawdopodobnie to nie koniec przetasowań właścicielskich wokół El-Netu. Jak bumerang powraca kwestia konsolidacji działających w kraju operatorów stacjonarnych. El-Net ostatecznie więc powinien trafić do inwestora branżowego. Na tym etapie przejmowania spółki równie prawdopodobne są związki El-Netu z kontrolowaną już przez inwestorów finansowych (choć jeszcze z nie wykrystalizowanym akcjonariatem) Netią, jak i Telefonią Dialog, która została wystawiona na sprzedaż przez 100-proc. właściciela — KGHM Polska Miedź.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Operator trafi do Raiffeisena