Operatorzy bronią się przed bankructwem

Marcin Goralewski
18-04-2002, 00:00

Sytuacja operatorów telefonii stacjonarnej jest nie do pozazdroszczenia. Netię przejmują wierzyciele. El Net złoży wniosek o postępowanie układowe. Upadł holding PTO. Z czwórki największych graczy najlepiej ma się Telefonia Dialog.

Zarówno El Net, jak i Netia, czyli poza Telefonią Dialog pozostała dwójka dużych, działających jeszcze na polskim rynku niezależnych operatorów telekomunikacyjnych, ma problemy finansowe. Realizację czarnego scenariusza — czyli upadłość — przećwiczył już holding PTO, operator, który dysponując blisko 80 tys. klientów został postawiony w stan upadłości.

Największym niezależnym operatorem na krajowym rynku telekomunikacyjnym pozostaje Netia, z której usług korzysta ponad 300 tys. abonentów.

— Spółka, posiadając 24 koncesje na budowę sieci lokalnych i świadczenie stacjonarnych usług telekomunikacyjnych, ma prawo świadczyć usługi na terenie zamieszkałym przez ponad 40 proc. ludności Polski — zauważają analitycy DM Elimar.

Zadłużenie Netii, wyceniane według wartości nominalnej na ponad 800 mln USD (3,2 mld zł), ma zostać zamienione na nowe akcje. Telia, inwestor branżowy operatora, odda w ten sposób władzę w spółce, choć do końca plany skandynawskiej firmy nie są jasne. Proces zamiany długu ma zostać przeprowadzony w ciągu najbliższych miesięcy.

Zadłużenie El Netu w bankach szacuje się na blisko 250 mln zł. Spółka nie jest w stanie wygenerować takich przychodów, aby bez problemu obsłużyć zobowiązania. Sytuację dodatkowo komplikują roszady właścicielskie. El Net został bowiem wniesiony do Elektrimu Telekomunikacja, który wystawiono na sprzedaż. O spółkę, której najcenniejsze aktywa to 51-proc. udział w Polskiej Telefoni Cyfrowej, starają się dwa konsorcja: Eastbridge z BRE Bankiem chce odkupić udziały od Elektrimu, a ten sam holenderski podmiot z Citibankiem zamierza przejąć udziały od Vivendi.

Spółka złożyła w sądzie wniosek o postępowanie układowe.

Pod koniec ubiegłego roku El Net miał około 95 tys. abonentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Operatorzy bronią się przed bankructwem