OPIS1-Ceny produkcji i produkcja neutralizują się

STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna
18-04-2002, 17:45

(Depesza zbierająca informacje opublikowane przez GUS, komentarze analityków i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Spadająca w marcu produkcja przemysłowa i rosnące ceny produkcji nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy stopy powinny zostać obniżone już na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), uważają analitycy.

Produkcja przemysłowa liczona rok do roku była w marcu o 3,2 procent niższa niż w marcu 2001 roku, wobec rynkowych oczekiwań na poziomie 2,3 procent.

Analitycy dodają, że gorsze dane odzwierciedlają także fakt, iż ubiegły miesiąc miał o jeden dzień roboczy mniej niż analogiczny okres ubiegłego roku.

Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu liczone rok do roku wzrosły o 0,4 procent - powyżej oczekiwań rynku. W połączeniu z rekordowo niską inflacją w wysokości 3,3 procent, dane te dają neutralny obraz presji cenowej.

Dane o bilansie handlowym za dwa pierwsze miesiące tego roku pokazały 3,7-procentowy spadek eksportu do 5,7 miliarda dolarów oraz importu o 4,9 procent do 7,5 miliarda dolarów.

Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego powiedziała, że dane te pokazują, iż nadal nie widać wpływu na gospodarkę ubiegłorocznych obniżek stóp procentowych.

"Może to być właśnie kolejny powód dla dalszego poluzowania polityki monetarnej" - powiedziała.

Jednak Marcin Mróz, ekonomista w SG Bank sądzi, że te wskaźniki ekonomiczne nie dają nowych argumentów przemawiających za obniżką stóp.

"Jeśli Rada znajdzie jakiekolwiek powody do obniżki stóp na następnym posiedzeniu, na pewno te dane nie będą miały bezpośredniego wpływu. Nie spodziewam się obniżki" - stwierdził.

OCZEKIWANIA WOBEC OBNIŻKI STÓP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) spotyka się w przyszłym tygodniu i wielu analityków spodziewa się, że jej członkowie zdecydują się na redukcję stóp procentowych o co najmniej 100 punktów bazowych (główna stopa rynkowa wynosi obecnie 10 procent).

W ocenie Dariusza Rosatiego, członka RPP, sytuacja na poziomie opublikowanych w czwartek makrowskaźników jest podobna jak w lutym.

"Nie ma dalszego pogorszenia, ale też nie ma wyraźnej poprawy" - powiedział.

Rosati uważa też, że ceny produkcji przemysłowej odzwierciedlają wzrost cen ropy i trzeba poczekać, by ocenić, czy tendencja jest trwała.

((Douglas Busvine, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Ceny produkcji i produkcja neutralizują się