OPIS1-Ministra skarbu czasowo zastąpi wicepremier Hausner

opublikowano: 21-01-2004, 18:53

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków, tło i wypowiedź potencjalnego następcy ministra skarbu) WARSZAWA (Reuters) - Prezydent odwołał ministra skarbu państwa Piotra Czyżewskiego, a do czasu powołania jego nastąpcy premier powierzył jego obowiązki wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi. Analitycy sądzą, że rosną szanse na przyspieszenie prywatyzacji, ale za wcześnie jeszcze, by powiedzieć, czy istotnie tak się stanie.

"Do czasu mianowania nowego ministra (skarbu państwa) pełnienie obowiązków powierzam wicepremierowi Jerzemu Hausnerowi" - powiedział premier Leszek Miller na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

Źródło z kręgów rządowych poinformowało dziś Reutera, że Czyżewskiego zastąpi dyrektor departamentu instytucji finansowych w Ministerstwie Finansów, Przemysław Morysiak.

"Gdyby mi taką propozycję złożono to bym ją rozważył" - powiedział Reuterowi Morysiak, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, czy taką propozycję dostał. Premier powiedział, że następca Czyżewskiego zostanie powołany po konsultacjach z zapleczem politycznym Sojuszu Lewiczy Demokratycznych (SLD).

Analitycy wstrzemięźliwie wypowiadają się na temat konsekwencji zmian na stanowisku ministra dla rynków finansowych.

"Z punktu widzenia rynków to zmiana neutralna. By rynek zareagował, musiałoby dojść do przyspieszenia prywatyzacji, a przy zmianie poprzedniego ministra również słyszeliśmy takie deklaracje, a przecież lista spółek pozostaje ta sama, jednak przyspieszenie prywatyzacji jest konieczne" - powiedział Jacek Wiśniewski, ekonomista Banku Pekao SA.

"O odwołaniu Czyżewskiego mówiło się od dawna. To nie niespodzianka. Wydaje się, że postępy ministra Czyżewskiego w prywatyzacji były zbyt małe. Hausner będzie próbował więc znaleźć kogoś, kto ten proces przyspieszy, bo potrzeby rządu w związku z finansowaniem deficytu są olbrzymie" - powiedział zarządzający aktywami w jednym dużych funduszy.

Na liście wielkich spółek do prywatyzacji są takie firmy jak PKO BP, PZU, LOT, czy BGŻ. Część analityków rynku akcji mówi, że za zmianą na stanowisku ministra skarbu stało spowolnienie prywatyzacji.

((Autor: Paweł Sobczak i Marcin Gocłowski; Redagowała: Olga Markiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Ministra skarbu czasowo zastąpi wicepremier Hausner