OPIS1-Na GPW nadal wzrosty, możliwe uspokojenie

Narodowy Fundusz Inwestycyjny "PIAST" Spółka Akcyjna
11-10-2001, 18:16

(Depesza uzupełniona o informacje z Giełdy Papierów Wartościowych o rekordowym wolumenie kontraktów terminowych w paragrafie VI)

Kuba Kurasz

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja zakończyła się czwartą zwyżką indeksów. Tym razem towarzyszyły jej wyjątkowo wysokie obroty w wysokości ponad 600 milionów złotych. Wzrosty wywołane są zdaniem analityków napływem kapitału ze strony inwestorów instytucjonalnych.

Analitycy dodają, że trwające od początku tygodnia wzrosty może w najbliższych dniach wyhamować pokusa realizacji zysków oraz ewentualne "zakręcenie kurka" przypływu pieniędzy na giełdę z funduszy emerytalnych, podejrzewanych o wywołanie ostatniej fali wzrostów.

W czwartek indeks WIG20 wzrósł o 3,5 procent do 1.145,0 punktu. Natomiast TechWIG wzrósł do 619,1 punktu, czyli o 5,0 procent.

Skala obrotów była wyjątkowa i podliczono ją na 646,3 miliony złotych. W ponad 10-letniej historii giełdy tak duże obroty zdarzyły się tylko kilka razy.

"Tak wysokie obroty zazwyczaj mogą oznaczać, że zwyżka się już kończy. Jutro może dojść do jakiejś korekty, ale rynek i tak powinien zachowywać się dobrze. Teraz raczej będziemy podążać za zachowaniem się europejskich indeksów" - powiedział Michał Marczak, analityk w DI BRE Banku.

Jak podała giełda w czwartek odnotowano także rekordowe w historii obroty na kontraktach terminowych. Wolumen wyniósł 38.363 kontraktów.

Indeks WIG20 w trakcie sesji zbliżył się do bariery 1200 punktów, ale wówczas część inwestorów rozpoczęła częściową realizację zysków, później jednak popyt ponownie się pojawił, sądzą maklerzy.

"Nadal jest szansa na przełamanie poziomu 1200 punktów, ale jeszcze na to musimy trochę poczekać" - powiedział Robert Nejman, członek zarządu w CA IB Investment Management.

W tym tygodniu główny warszawski indeks wzrósł łącznie o 14,4 procent.

"Zostało jeszcze sporo gotówki na rynku i pieniądze te inwestorzy mogą wykorzystać w najbliższych dniach" - uważa Paweł Bogusz, zarządzający w TFI DWS Polska.

Według Artura Szeskiego, szefa działu analiz w CDM Pekao SA na rynek raczej powróci spokój, ponieważ fundamenty gospodarki nadal nie dają stałych podstaw do tak emocjonalnych wzrostów na giełdzie.

W czwartek wzrosły kursy akcji wszystkich największych spółek z wyjątkiem KGHM.

Na papierach TPSA obroty przekroczyły 100 milionów złotych, a kurs wzrósł o 3,7 procent. Elektrim zyskał 0,5 procent, choć w ciagu dnia kurs wzrósł nawet o ponad dziewięć. Orbis zyskał w czwartek 5,0 procent.

Nejman dodał, że pozytywnym sygnałem dla rynku była również wypowiedź prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), która powiedziała Reuterowi, że ZUS przygotowuje projekt spłaty długu wobec OFE, sięgającego ponad czterech miliardów złotych.

"Jeśli potwierdzą się jej wypowiedzi, że technicznie jest to możliwe, a projekt ten uzyska aprobatę polityków, to może być to bardzo dobra informacja, która może zdecydowanie pociągnąć giełdę do góry" - uważa Nejman.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą budżetową na ten rok, ZUS powinien przekazać do Otwartych Funduszy Emerytalnych 3,2 miliarda złotych zaległości, jednak na taki strumień gotówki nie liczyli jak do tej pory zarządzający funduszami.

Analitycy sądzą, że pokusa realizacji sporych zysków szczególnie widoczna była w przypadku KGHM, którego kurs jako jedynej ze spółek wchodzących w skład WIG20, obniżył się w czwartek.

W pewnym momencie akcje KGHM spadły o ponad cztery procent, ostatecznie jednak na zamknięciu wyceniano je na 11,1 zlotego, czyli o 1,8 procent mniej niż w środę.

W środę KGHM wzrósł o 6,1 procent, a we wtorek zwyżka wyniosła 4,9 procent.

"Widać wyraźnie, że pojawiła się nowa fala podaży na KGHM, która się wcześniej cofnęła. Dodatkowo część inwestorów być może rozpoczęła realizację zysków na tym papierze" - powiedział Rafał Grzybowski, analityk w BDM PKO BP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowy Fundusz Inwestycyjny "PIAST" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Na GPW nadal wzrosty, możliwe uspokojenie