OPIS1-PKB USA wzrósł w IV kw. o 1,4 proc.

28-02-2002, 15:12

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, komentarz analityka i reakcję rynku)

NOWY JORK (Reuters) - W czwartym kwartale 2001 roku USA rozwijały się w szybszym tempie niż pierwotnie prognozowano, notując największy wzrost od roku. To kolejny sygnał, że największa gospodarka świata najgorsze ma już za sobą.

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) USA wzrósł o 1,4 procent, czyli siedem razy bardziej niż pierwotnie szacowane 0,2 procent, podał w czwartek Departament Handlu.

Dane te potwierdzają słowa prezesa amerykańskiego banku centralnego, Alana Greenspana, który w czwartkowym wystąpieniu przed komisją Kongresu powiedział, że recesja już się kończy.

Analitycy spodziewali się, że PKB wzrośnie o 0,8 procent. Choć oficjalnie od marca ubiegłego roku gospodarka amerykańska znajduje się w fazie recesji, na tle historycznym wydaje się ona wyjątkowo łagodna.

Wzrost gospodarczy w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku napędzały głównie wydatki rządowe i konsumenckie. W tym czasie amerykańskie firmy zmniejszyły swoje zapasy o 120 miliardów dolarów. Wydatki Amerykanów rosły natomiast w najszybszym tempie od drugiego kwartału 1998 roku.

"To oznacza, że gospodarka wyszła już z recesji. To dobre dane, a moim zdaniem w pierwszym kwartale można spodziewać się wzrostu PKB rzędu dwóch- trzech procent. Rynek wydaje się całkiem zadowolony" - powiedział Larry Wachtel, analityk Prudential Securities.

Do godziny 15.00 czasu warszawskiego marcowe kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o 8,5 punktu do 1.391,50 punktu, a na Standard & Poor's 500 zyskały 3,1 punktu rosnąc do 1.114,5 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-PKB USA wzrósł w IV kw. o 1,4 proc.