OPIS1-Stopy raczej bez zmian mimo Fed-członek RPP

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA
19-04-2001, 14:15

(Depesza uzupełniona o wypowiedzi członka RPP)

WARSZAWA (Reuters) - Środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego (Fed) o redukcji stóp procentowych będzie miała tylko marginalny wpływ na Polskę i nie zmieni stosunku Narodowego Banku Polskiego (NBP) do aktualnej polityki stóp, powiedział w czwartek członek Rady Polityki Pienężnej (RPP).

Wcześniej w czwartek premier Jerzy Buzek wezwał RPP do redukcji stóp procentowych w związku z niespodziewaną środową obniżką stóp przez Fed o 50 punktów bazowych.

"Decyzja Fed ma marginalny wpływ na to co się dzieje w Polsce" - powiedział Reuterowi w wywiadzie telefonicznym, Dariusz Rosati, członek RPP.

Początkowo złoty umocnił się wobec dolara po decyzji Fed, ponieważ inwestorzy stwierdzili, że wzrost różnicy oprocentowania pomiędzy obligacjami skarbowymi denominowanymi w złotych i dolarach zwiększy i tak duży popyt ze strony inwestorów zagranicznych na polskie papiery skarbowe.

Jednak Rosati powiedział, że decyzja Fed może tylko minimalnie wpłynąć na zwiększenie przepływów pieniężnych z zagranicy.

"Różnica stóp pomiędzy Polską jest i tak duża, a więc 50 punktów bazowych więcej czyni jedynie małą różnicę. Może się pojawić jakieś zwiększenie popytu, jednak mimo wszystko zaiteresowanie polskimi instrumentami jest i tak wysokie" - powiedział Rosati.

Rentowność polskich papierów obniżyła się o kilka punktów bazowych, po decyzji o obniżce stóp. Rentowności najchętniej handlowanych pięcioletnich bonów skarbowych obniżyły się do 12,56 procent późnym wieczorem w środę i ustabilizowały się w czwartek.

RPP, która jest obecnie pod silnym naciskiem polityków domagających się obniżki stóp, w tym roku obniżyła już główną stopę rynkową dwa razy łącznie o 200 punktów bazowych do 17 procent.

Premier Jerzy Buzek powiedział podczas seminarium poświęconemu jubileuszowi 10-lecia Giełdy Papierów Wartościowych, że redukcja stóp procentowych podczas najbliższego spotkania RPP pomogłaby utrzymać wzrostowy trend na giełdzie.

"Byłoby najlepszym prezentem dla nas wszystkich, gdybyśmy mieli taki sam entuzjazm co dzisiaj, po najbliższej decyzji RPP" - powiedział Buzek.

Członkowie Rady, którzy spotykają się 25-26 kwietnia, powtarzają, że większa redukcja stóp może rozbudzić presję inflacyjną.

((Justyna Pawlak, Reuters Service Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Stopy raczej bez zmian mimo Fed-członek RPP