Opolszczyzna rozwija się dzięki UE

opublikowano: 08-08-2019, 22:00

W tym roku OCRG przelało na konta firm 45 mln zł. Dotacje i pożyczki wesprą m.in. niesztampowe rozwiązania.

Andrzej Buła, marszałek woj. opolskiego, podkreśla, że choć 2019 r. jest przedostatni w obecnej perspektywie finansowej, to nie widać spowolnienia w rozdzielaniu pieniędzy unijnych dla firm. Na ogłaszane w tym roku nabory dotacyjne dla przedstawicieli biznesu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) przeznaczyło 64,8 mln zł. Dotychczas ogłosiło cztery z sześciu planowanych konkursów. Przedsiębiorcy złożyli łącznie 133 wnioski o dofinansowanie w wysokości 56,3 mln zł.

Małe i średnie firmy mogły powalczyć o granty na wdrażanie nowatorskich rozwiązań produktowych, procesowych i marketingowych. Do OCRG wpłynęły wnioski, w których firmy ubiegały się o 29 mln zł. Natomiast w puli było 6,6 mln zł.

Przedsiębiorcy z regionu mogli też ubiegać się o dotacje na udział w krajowych i zagranicznych targach oraz pokazach technologii. Do podziału między wnioskodawców było 12,4 mln zł. Natomiast przedsiębiorcy starali się w sumie o 10 mln zł. Szansę na wsparcie miały również projekty dotyczące efektywności energetycznej. Do OCRG wpłynęło 26 wniosków o 14 mln zł dofinansowania. Tymczasem budżet konkursu wynosił 18,7 mln zł. W tym roku OCRG planuje ogłosić jeszcze dwa nabory. Pierwszy — z budżetem 6,4 mln zł — wesprze firmy inwestujące w nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne. O granty będą mogły starać się już we wrześniu. Natomiast do drugiego naboru, zaplanowanego na grudzień, będą mogły przystąpić spółki stawiające na innowacje. Do podziału między wnioskodawców będzie 14,7 mln zł. W I półroczu OCRG przelało na konta firm wsparcie bezzwrotne w wysokości 36 mln zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Dodatkowo 9 mln zł przekazaliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego na unijne pożyczki bez prowizji i opłat, nierzadko z zerowym oprocentowaniem — wyjaśnia Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Najwięcej umów podpisanych z firmami dotyczyło wsparcia na nowinki teleinformatyczne i udział w targach. Informacje o potencjalnych kontrahentach z rynków zagranicznych przygotowuje dla opolskich firm Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. W pierwszym półroczu obsłużyło ono 48 przedsięwzięć inwestycyjnych. Prowadzeniem projektów w tym regionie są zainteresowane firmy z sektorów elektromobilności, chemii, spożywczego, tworzyw sztucznych, motoryzacji i logistyki. Inwestorzy pochodzą m.in. z Włoch, Korei Płd., Niemiec, Portugalii, USA i Chin.

W tym roku „tak” powiedziało Opolszczyźnie kilku zagranicznych przedsiębiorców. Ich łączne nakłady inwestycyjne mają wynieść ponad 1,5 mld zł, a w nowo utworzonych zakładach ma powstać 1270 miejsc pracy. Japońska firma Mitsui chce produkować w Skarbimierzu rdzenie silników hybrydowych i elektrycznych, natomiast niemiecka firma Knauf Broekelmann planuje budowę zakładu w Opolu. Będą tam powstawać tłocznie aluminium.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy