Optimus liczy na poprawę wyników w II kw.

13-06-2001, 12:08

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Optimusa SA spodziewa się, że w drugim kwartale 2001 strata netto spółki będzie znacząco mniejsza niż w pierwszym kwartale, kiedy to wyniosła 12,8 miliona złotych. W całym roku firma chce sprzedać około 70.000 komputerów pod własną marką.

"Jeśli chodzi o wynik spółki, to (strata w drugim kwartale będzie znacząco mniejsza niż w pierwszym)" - powiedział na środowym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Krawczyk.

Na koniec ubiegłego roku strata Optimusa wyniosła 40,5 miliona złotych, choć wcześniej firma raportowała wynik in minus na poziomie 7,5 miliona złotych. Nowy zarząd Optimusa pod wodzą Krawczyka, przeprowadził badanie kondycji finansowej spółki.

"Myślę, że wszystkie duże problemy zostały już zdiagnozowane" - powiedział Krawczyk.

Prezes powiedział, że dokonał już częściowej restrukturyzacji firmy.

"Wydzielono kilka pionów i dokonano porządków na poziomie dystrybucji i serwisu. Zatrudnienie w firmie zmniejszyło się do około 400 osób z 550 osób pół roku temu" - powiedział Krawczyk.

Dodał, że spodziewa się znaczącej poprawy sytuacji finansowej Optimusa w drugiej połowie roku - efekty przynosić ma restrukturyzacja i leasing zwrotny nieruchomości spółki, z którego wpływy pozwolą na obniżenie kosztów finansowych. Szczegółów Krawczyk nie podał.

Prezes powiedział też, że w ubiegłym roku Optimus sprzedał pod własną marką 70.000 pecetów i tyle też zamierza sprzedać w roku bieżącym, z czego 20 procent trafi na Ukrainę. Firma ma też podpisać wkrótce umowy z amerykańskim koncernem Compaq na dystrybucję produktów i serwis.

Krawczyk, który na konferencji prasowej stawił się wraz z szefem BRE Banku, Wojciechem Kostrzewą, podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że do końca listopada Optimus ma zostać podzielony na dwie osobno notowane spółki - technologiczną i portalową.

Tą ostatnią przejmie grupa medialna ITI Holdings, która jednak w tym celu musi najpierw stać się właścicielem strategicznego pakietu akcji obecnego Optimusa.

W najbliższych dniach zakończy się wezwanie, w wyniku którego Zbigniew Jakubas i BRE Bank sprzedadzą 25,5 procent Optimusa ITI za 386 milionów złotych w gotówce i obligacjach, wyceniając firmę na 220 złotych na akcję.

"Na tej transakcji oczekujemy zysku bruto w wysokości 86 milionów złotych" - powiedział Kostrzewa. Jej zamknięcie nastąpić powinno w ostatnich dniach czerwca, dodał.

W środę do godziny 12.04 kurs Optimusa wzrósł o 4,7 procent do 39,80 złotego. TechWIG wzrósł w tym czasie o 2,1 procent.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Optimus liczy na poprawę wyników w II kw.