Optimus na sprzedaż

Kobosko Michał, Sroka Jarosław, Adamski Artur A.
opublikowano: 23-02-1999, 00:00

Optimus na sprzedaż

Roman Kluska po raz pierwszy przyznał wczoraj, że może sprzedać część akcji nowosądeckiego Optimusa inwestorowi branżowemu. Analitycy spekulują, że jednym z głównych zainteresowanych będzie amerykański Microsoft.

Główny właściciel Optimusa, który razem z żoną ma dwie trzecie głosów na WZA, powiedział Reuterowi, że rozważa sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji zagranicznemu inwestorowi branżowemu w zamian za technologie.

Informacja ta pojawiła się już po notowaniach jednolitych. W trakcie notowań ciągłych, inwestorzy zaczęli intensywnie kupować papiery, przez co kurs wzrósł prawie o 9 proc. Nieoficjalnie wiadomo, że głównym kupującym był bank inwestycyjny Merrill Lynch.

Analitycy utrzymują, że kandydatem do przejęcia Optimusa jest Microsoft, amerykański lider oprogramowania. Na rynku mówi się, że na marzec zaplanowano w Warszawie wizytę Billa Gatesa, prezesa i udziałowca Microsoftu.

— Nie mamy informacji o przyjeździe pana Gatesa. My jako Microsoft sp. z o.o. jesteśmy zainteresowani współpracą marketingową, a nie inwestycjami w polskie firmy. Nie mogę więc komentować spekulacji analityków — powiedział Waldemar Sielski, prezes polskiego Microsoftu.

Dotychczas Roman Kluska wykluczał możliwość wpuszczenia do firmy inwestora branżowego. Współpracował tylko z jednym zachodnim inwestorem, czyli z Merrill Lynch. Analitycy są jednak zgodni, że przyszła pora na dołączenie Optimusa do koncernu światowego.

— Rentowność produkcji PC- -tów spadła niemal do zera. Firma inwestuje w inne branże, takie jak multimedia, Internet i integracja systemów, ale na zyski z nowej działalności trzeba będzie poczekać. Dlatego deklaracja prezesa Kluski nie dziwi, choć z racji niskiej ceny akcji jest to najgorszy moment na ich sprzedaż — mówił nam analityk zachodniego biura maklerskiego. Jego zdaniem, inwestor zechce zapewnić sobie kontrolę nad Optimusem zanim podzieli się z nim swoim know-how.

Roman Kluska powiedział, że w najbliższych 2-3 latach Optimus nie planuje emisji akcji. Działalność grupy będzie finansowana ze sprzedaży nieruchomości oraz z opcji gotówkowej za akcje Netii.

Szef Optimusa oczekuje ponadto, że rząd ogłosi przetarg na duże projekty integracyjne, m.in. na informatyzację systemu celnego, ochrony granic, kontroli ruchu powietrznego. Nowosądecka firma współpracuje tu z koncernem Lockheed Martin, z którym powołała spółkę OLM.

Michał Kobosko, Jarosław Sroka, AAA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kobosko Michał, Sroka Jarosław, Adamski Artur A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus na sprzedaż