Optiroc planuje kolejne akwizycje

Anna Bytniewska
opublikowano: 26-10-2000, 00:00

Optiroc planuje kolejne akwizycje

Skandynawowie chcą także budować autostrady

GWARANCJE: Wykonawcy chcący współpracować z nami przejdą szkolenie. Udostępnimy im technologie i produkty — mówi Piotr Dauksza, prezes Optiroca. fot. ARC

Optiroc, skandynawski producent chemii i systemów budowlanych, planuje związki kapitałowe z firmami z branży. Spółka zainteresowana jest też budową autostrad.

Optiroc, należący do Optiroc Group, wchodzącej obecnie w skład koncernu Heidelberger Zement, w 2000 roku zamierza osiągnąć w Polsce obroty wysokości 65-70 mln zł. W ciągu trzech lat mają one wzrosnąć dwukrotnie. Będzie to możliwe dzięki inwestycjom wielkości 100 mln zł.

Czas na połączenia...

Optiroc ma w Polsce dwa, zlokalizowane w Górze Kalwarii, zakłady produkujące mieszanki budowlane i system bloczków Optiroc Blok. Myśli jednak o rozszerzeniu swojej oferty. Niedawno przejął od norweskiej Embry 100 proc. udziałów w wytwórni keramzytu w Gniewie. Teraz planuje kolejne przejęcia firm z branży.

— Chcielibyśmy poprzez fuzje i przejęcia zaangażować się kapitałowo w kilka firm. Plany te dyktuje sytuacja w branży chemii budowlanej, która dysponuje dwukrotnie większymi mocami produkcyjnymi niż zapotrzebowanie rynku. Naturalną konsekwencją tej sytuacji są więc próby konsolidacji — mówi Piotr Dauksza, prezes firmy Optiroc.

...oraz drogi

Optiroc chce również wejść na rynek konstrukcji inżynierskich i uczestniczyć w projekcie budowy autostrad.

— Pozwoli nam na to asortyment fabryki w Gniewie. Keramzyt bowiem używany jest m.in. jako podbudowa nasypów drogowych, warstwa drenażowa i izolacyjna. Mamy nadzieję na współpracę z koncernami Skanska i NCC, które ubiegają się o licencję na wykonawstwo i eksploatację autostrad — twierdzi Piotr Dauksza.

Powiększanie potencjału

W 2000 r. firma planuje uruchomienie produkcji bloczków Optiroc Blok w zakładzie pod Szczecinem.

— Jest to kontynuacja współpracy Optiroca z Embrą, zapoczątkowanej w Gniewie. Fabryka Embry wymaga modernizacji i dostosowania know-how do standardów obowiązujących w Optirocu — mówi Piotr Dauksza.

Dalsze plany Optiroca to rozbudowa fabryki w Gniewie.

— Jeżeli koniunktura będzie nam sprzyjać, w Gniewie powstanie wytwórnia suchych zapraw i wytwórnia systemu bloczków Optiroc Blok. Rozpoczynamy też modernizację fabryk w Górze Kalwarii. Dzięki temu podwoimy produkcję suchych zapraw i bloczków — mówi Piotr Dauksza.

Zdolności produkcyjne zakładów to 120 tys. ton suchych zapraw i 70 tys. m3 bloczków rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Optiroc planuje kolejne akwizycje