OPZZ już nie wierzy w PZU Życie

Marcin Zieliński
opublikowano: 01-06-1999, 00:00

OPZZ już nie wierzy w PZU Życie

OPZZ twierdzi, że PZU Życie nie ma środków na waloryzację świadczeń z tzw. starego portfela, czyli polis zawartych dziesiątki lat temu. W liście do premiera związkowcy opowiadają się za ustawową regulacją problemu. To może zakłócić prywatyzację PZU.

Szefowie OPZZ podkreślają, że nie mają zastrzeżeń do samego procesu prywatyzacji PZU (właściciela PZU Życie). Boją się jednak, że po wejściu prywatnego inwestora waloryzacja dawnych polis będzie trudna do wyegzekwowania.

Prośba o ustawę

— Chodzi nam o polisy posagowe zawierane jeszcze z PZU w latach 70. i później. Klienci wpłacali wówczas duże pieniądze. Dzisiaj otrzymują grosze — mówi Ryszard Łepik, wiceprzewodniczący OPZZ.

Dotychczas kilka tysięcy spraw o waloryzację świadczeń znalazło finał w sądzie. Związkowcy wskazują, że każda sprawa rozpatrywana jest oddzielnie. Wprowadzenie ustawy mogłoby odciążyć wymiar sprawiedliwości i rozwiązać problem — tak argumentują w OPZZ.

— Gdyby przeforsować pilną ścieżkę legislacyjną, ustawa mogłaby zostać przyjęta w ciągu miesiąca — przekonuje Ryszard Łepik.

Jeżeli wziąć pod uwagę, że nie istnieje nawet projekt takiego zapisu, a przyspieszona ścieżka jest niechętnie stosowana przed wakacjami przez parlamentarzystów, sprawa mogłyby się przeciągnąć. To odsunęłoby prywatyzację PZU.

PZU zaprzecza

Związkowcy twierdzą, że PZU Życie nie ma środków na waloryzację starych umów, ale nie mają na to żadnych dowodów.

— Kategorycznie zaprzeczam takim stwierdzeniom. PZU co roku tworzy rezerwy na wypłaty świadczeń ze starego portfela. W ubiegłym roku zawarliśmy blisko 4 tys. dobrowolnych ugód z klientami — replikuje Adam Taukert, rzecznik PZU.

Przedstawiciele PZU nie chcą jednak ujawnić liczby spraw wniesionych przeciw firmie przez posiadaczy polis. Wszystkie te informacje mogą znaleźć potencjalni inwestorzy PZU w memorandum informacyjnym, dotępnym od 17 maja w ABN Amro (doradca przy prywatyzacji PZU).

Garb starego portfela może wpłynąć na obniżenie wyceny akcji PZU. Inwestorzy na pewno to uwzględnią podczas negocjacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zieliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPZZ już nie wierzy w PZU Życie