Orange bierze się za internet

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 16-04-2007, 00:00

Operator chce sprzedawać kablowy dostęp do internetu w sieci swojego właściciela. To cios dla konkurentów TP.

Operator chce sprzedawać kablowy dostęp do internetu w sieci swojego właściciela. To cios dla konkurentów TP.

W najbliższych tygodniach Centertel rozszerzy ofertę o szerokopasmowy kablowy dostęp do internetu. Nowa usługa realizowana będzie w oparciu o infrastrukturę Telekomunikacji Polskiej (TP), w praktyce będzie też kalką jej usług — Neostrady i DSL TP. Orange wprowadzi na rynek ofertę dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Operator chce premiować abonentów wykorzystujących usługi sieci komórkowej i dostęp do internetu. Zyskają oni od 80 do 600 minut do wykorzystania na połączenia telefoniczne do abonentów Orange lub sieci stacjonarnych w zależności od prędkości wybranego łącza. Projekt Centertela o tajemniczej nazwie „Houston” wchodzi w finalną fazę realizacji.

Wejście Centertela w nowy segment rynku to działanie wymierzone w operatorów alternatywnych, ktorzy coraz aktywniej odbierają TP klientów. Netia ma już 36 tys. klientów szerokopasmowego dostępu do internetu na łączach TP. GTS Energis ma ich ponad 3 tys, a kolejnych 4 tys. czeka na podłączenie. W drugiej połowie roku do walki o klientów narodowego telekomu włączą się m.in. Era, Tele2 i Telefonia Dialog. Oferta Centertela może skutecznie osłabić ich wejście.

— Oferta ma być alternatywą dla klientów rezygnujących z usług TP. Do sprzedaży dostępu do internetu będzie wykorzystana cała sieć sprzedaży Orange — tłumaczy jeden z menedżerów Centertela.

Operatorzy alternatywni z niepokojem patrzą na plany Centertela. Chcą poznać zasady współpracy operatora komórkowego z TP dotyczące rozliczeń finansowych i technicznej strony realizacji usługi. Jeśli Centertel zyskał w TP warunki lepsze od konkurecji, poskarżą się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

— Współpraca z TP dotycząca sprzedaży łącz szerokopasmowych jest obecnie daleka od ideału. Spodziewam się, że Centertel napotka te same problemy co operatorzy alternatywni. Jeśli będzie inaczej, to TP udowodni, że nie konkuruje uczciwie na rynku — mówi Jaromir Łaciński, prezes GTS Energis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu