Orange wynajmie polską sieć Nexery

opublikowano: 10-09-2018, 22:00

Dawny telekomunikacyjny monopolista w walce o klientów internetu światłowodowego sięga po posiłki.

W poniedziałek Orange poinformował o podpisaniu umowy z firmą Nexera w sprawie wykorzystania budowanej przez nią — m.in. za pieniądze z UE — sieci światłowodowej w czterech województwach. Wartości umowy nie ujawniono, ale Orange podał, że „będzie płacić jedynie za wykorzystywaną infrastrukturę, a koszty będą zależne od liczby aktywnych klientów”. Przypomnijmy, że w lipcu T-Mobile zapłacił 275 mln zł z góry i zobowiązał się do płacenia za każdego podłączonego klienta w zamian za dostęp do istniejącej nfrastruktury światłowodowej Orange.

iNexera to wspólne przedsięwzięcie Nokii i Infracapital, czyli infrastrukturalnego ramienia funduszu inwestycyjnego z grupy ubezpieczeniowej Prudential. Spółka w ubiegłym roku dostała ponad 0,5 mld zł publicznego dofinansowania na budowę sieci w województwach łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Przy tej okazji Nokia szacowała, że wydatki kapitałowe na budowę tej sieci będą ponad dwa razy wyższe niż dofinansowanie i sięgną 300 mln EUR. Do 2020 r. sieć Nexery ma obejmować 450 tys. gospodarstw domowych, głównie na wsiach i terenach podmiejskich, z czego do 280 tys. światłowodowy zostaną doprowadzone za pieniądze unijne.

518,6 mln zł Tyle dofinansowania z funduszu europejskich na budowę sieci dostała Nexera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu