Orlen wchodzi w zieloną energię

Miłosz Marczuk
opublikowano: 16-11-2009, 12:55

Konkursami na dofinansowanie produkcji czystej energii zainteresowane są PKN Orlen i Atlantis Energy.

Zobacz więcej

Grażyna Kuś z Orlenowskiej rafinerii.

Jeszcze w tym roku ruszą dwa duże konkursy na dofinansowanie produkcji biopaliw i budowę zakładów produkujących wiatraki czy elektrownie wodne. Oba zapewne w grudniu ogłosi Instytut Paliw i Energii Odnawialnej (IPiEO), tymczasem zaprasza 2 grudnia na warsztaty dla firm zainteresowanych startem.

Zwycięzcy pierwszego konkursu (9.5) dostaną dofinansowanie do budowy instalacji produkującej biopaliwa. Drugi (10.3) przeznaczony jest dla firm, które chcą zbudować zakłady wytwarzające urządzenia do produkcji czystej energii, czyli np. wiatraki, elektrownie wodne czy maszyny, które wytwarzają energię z biopaliw.

Na działanie 9.5 — wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych — przeznaczonych jest 70,5 mln EUR. Za unijne pieniądze można zbudować lub rozbudować zakłady produkujące biokomponenty i biopaliwa stanowiące samoistne paliwa, z wyłączeniem produkcji biopaliw stanowiących mieszanki z paliwami ropopochodnymi oraz produkcji czystego oleju roślinnego i bioetanolu produkowanego z produktów rolnych.

Konkursem zainteresowany jest PKN Orlen, do którego należy Rafineria Trzebinia — pierwsza biorafineria w Polsce.

— Rafineria Trzebinia sprawdza, czy ubieganie się o takie dofinansowanie byłoby uzasadnione merytorycznie i finansowo. Zorganizowaliśmy przetarg na usługi doradcze przy przygotowaniu kwestionariusza ubiegania się o dofinansowanie. Jeśli okaże się ono uzasadnione, zaczniemy rozmawiać z doradcą — mówi nam Dawid Piekarz, rzecznik PKN Orlen.

Więcej w poniedziałkowym PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Orlen wchodzi w zieloną energię