Ortega wyprzedził Buffetta na liście bogaczy

opublikowano: 03-06-2015, 12:04

Słabsze wyniki osiągane w tym roku przez wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway, a z drugiej strony nadspodziewanie dobre rezultaty detalisty odzieżowego Inditex, doprowadziły do zmian w czołówce najbogatszych ludzi na świecie, donosi Bloomberg.

O ile pierwsza pozycja w rankingu miliarderów, którą zajmuje z majątkiem rzędu 85,5 mld USD Bill Gates nie jest zagrożona, o tyle doszło do roszad na kolejnych pozycjach. Dotychczasowy wicelider, legendarny amerykański inwestor Warren Buffett został prześcignięty przez Amancio Ortegę, „cesarza odzieżówki”. 

Majątek Buffetta i Ortegi w mld USD
Wyświetl galerię [1/2]

Majątek Buffetta i Ortegi w mld USD Bloomberg

To pierwszy przypadek od marca 2012 r. (wtedy Bloomberg rozpoczął publikację swojego lukratywnego indeksu), kiedy Hiszpan znalazł się na drugim miejscu podium, awansując obecnie o jedną pozycję. Twórca potęgi koncernu Inditex, największego na świecie detalisty odzieżowego powiększył swój majątek w tym roku już o 17 proc., a jego  wartość netto przekroczyła poziom 71,5 mld USD. 79-cio letni bogacz zawdzięcza to przede wszystkim zyskom generowanym przez Inditex, spółkę która zarządza ponad 6,6 tys. sklepów prowadzonymi pod markami Zara, Massimo Dutti i Pull&Bear.

Ortega często nazywany jest przez rynek „szalonym inwestorem”, ale nie można mu – mimo podeszłego wieku - zarzucić braku wyczucia rynku. Utrzymując kilka zakładów produkcyjnych w pobliżu siedziby firmy w hiszpańskiej La Coruna i dostarczając towary do sklepów dwa razy w tygodniu, Inditex jest w stanie szybciej reagować na zmiany w trendach w modzie niż konkurenci, którzy koncentrują się na produkcji w Chinach w celu obniżenia kosztów. 

Jak podkreśla Bloomberg, firma inwestuje w duże placówki w modnych handlowo rejonach wielu największych miast świata, co pozwala jej na ograniczenie innych kosztów marketingowych.

Tymczasem dotychczasowy numer „2”, Warren Buffett musi pogodzić się z około 5-proc. spadkiem wartości Berkshire Hathaway, swojego niemal jedynego źródła bogactwa, pochodzącego z pakietu kontrolnego akcji. Przyczyniła się do tego przecena dwóch największych inwestycji kapitałowych Buffetta, American Express oraz koncernu Coca-Cola. W rezultacie majątek 84-letniej „Wyroczni z Omaha” jak nazywany jest amerykański bogacz zmniejszył się do 70,2 mld USD. 

Być może do „porażki” inwestora szeroko znanego z umiejętności skutecznego podbijania ceny akcji przyczyniła się zmiana strategii. Ostatnio bowiem Buffett skupia się przede wszystkim na poszerzaniu grupy podległych mu firm. Obecnie wśród podmiotów zależnych od funduszu Berkshire  Hathaway znaleźć można m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, z segmentu elektronicznego poprzez ubezpieczyciela komunikacyjnego Geico na operatorze kolejowym BNSF kończąc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ortega wyprzedził Buffetta na liście bogaczy