Ostatnie pieniądze w świętokrzyskim

Więcej okazji już nie będzie. Rusza ostatni konkurs, w którym można zdobyć unijne dofinansowanie.

W regionalnej kasie ze wsparciem z Brukseli już prześwituje dno. Firmom z województwa świętokrzyskiego pozostała w tym roku tylko jedna możliwość, aby sięgnąć po wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

To nabór z działania 1.2. „Tworzenie i rozwój powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw”, w ramach którego można dostać pieniądze m.in. na wspólne przedsięwzięcia firm i inwestycje w klastrach. Łączna pula przeznaczona na konkurs to 10 mln zł.

— Dla przedsiębiorców jest przeznaczone także działanie 1.1, czyli „Bezpośrednie wsparcie sektora MSP”. Właśnie wybraliśmy projekty do dofinansowania z ostatniego naboru, a kolejnego już nie będzie. Tym samym działanie 1.2 to dla firm jedyna dostępna możliwość uzyskania unijnego wsparcia — mówi Stanisław Piskorek, wicedyrektor departamentu funduszy strukturalnych w świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Co najmniej półroczne

Minimalne dofinansowanie, o jakie mogą starać się firmy, to 10 tys. zł. Jeśli projekt jest bardzo zaawansowany, dotacja może być nawet kilkumilionowa (ale nie więcej niż 4 mln zł).

Unijne wsparcie obejmie maksymalnie 50 proc. kosztów projektu. Wyjątkiem są mikrofirmy, dla których zwrot wydatków może wynieść nawet 70 proc.

Po pieniądze w ostatnim konkursie mogą sięgnąć mikro-, małe i średnie firmy zarejestrowane na terenie woj. świętokrzyskiego, które powstały ponad pół roku temu. Powinny także prowadzić biznes w ramach działającej w regionie formalnej sieci powiązań — takiej jak konsorcjum, klaster, związek czy stowarzyszenie.

Na co firmy starające się o wsparcie mogą przeznaczyć dofinansowanie? — Dotacje można otrzymać na przykład na wspólne przedsięwzięcia inwestycyjne podejmowane przez grupę firm. Dofinansowane zostaną m.in. koszty budowy i rozbudowy klastrów o znaczeniu regionalnym, zakup wyników prac badawczo-rozwojowych oraz praw własności przemysłowej przez klaster — wymienia Stanisław Piskorek.

Za otrzymane pieniądze przedsiębiorcy mogą kupić nowe środki trwałe, m.in. maszyny, narzędzia, przyrządy i aparaturę (wraz z montażem). Dofinansowanie obejmie także koszty zastosowania i wykorzystania technologii informatycznych i komunikacyjnych (ICT) w zarządzaniu klastrem przemysłowym.

Czego nie sfinansują

Co ważne — dotacji nie można przeznaczyć na prace przygotowawcze i doradztwo związane z przygotowaniem i realizacją nowej inwestycji (w tym koszty związane z dokumentacją techniczną i projektową), zakup nieruchomości czy oprogramowania opracowywanego pod konkretne potrzeby firmy. O tym, jakie firmy dostaną dofinansowanie, dowiemy się w listopadzie.

W województwie świętokrzyskim odbędzie się w tym roku jeszcze jeden konkurs z unijnym wsparciem, jednak będą mogły sięgnąć po nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ich stowarzyszenia i porozumienia. To nabór z działania 2.4 „Tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych”. Wnioski w nim będzie można składać od 1 października do 9 listopada.

2.07

Od tego dnia można składać wnioski…

3.08

…a to termin zamknięcia naboru.

Gdzie składać wnioski

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Departament Funduszy Strukturalnych Sekretariat Naboru Projektów Gospodarczych pokój 313, piętro III ul. Sienkiewicza 63 25-002 Kielce

WIĘCEJ INFORMACJI

http://www.rpo-swietokrzyskie.pl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ostatnie pieniądze w świętokrzyskim