Ostatnie podejście

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 18-04-2005, 00:00

W czerwcu odbędzie się licytacja browaru. Jeśli 13. próba sprzedaży majątku nie uda się, działająca warzelnia zostanie zamknięta.

Na 9 czerwca komornik wyznaczył kolejną licytację Browaru Zabrze. To będzie ostatnia próba sprzedaży majątku fabryki w całości. Nie udało się to w 10 przetargach i dwóch licytacjach.

— Obniżamy łączną cenę nieruchomości i majątku ruchomego, w tym także 20 tys. hl piwa w zapasach, do około 12 mln zł. Jeśli tym razem nie znajdzie się nabywca, wstrzymam produkcję i wystąpię do sądu o umorzenie postępowania upadłościowego — zapowiada syndyk Zbigniew Suliga.

Zarządza on fabryką od sześciu lat, czyli od ogłoszenia upadłości. Spłacił w tym czasie kilkadziesiąt milionów długów zakładu i poprawił sytuację firmy. Zgodę sądu na prowadzenie produkcji (odnawianą w tym czasie wielokrotnie) ma tylko do końca czerwca.

— Nie mogę dłużej troszczyć się o przyszłość browaru, skoro właściciel, minister skarbu, nie zainteresował się jego losem od sześciu lat. Jedyną decyzją, jaką podjął, była odmowa przekazania browaru spółce pracowniczej w 2004 r. — mówi Zbigniew Suliga.

Konieczność zamknięcia browaru to dla niego porażka. Fabryka zatrudnia 169 osób, produkuje piwo, dostała nawet propozycję zawarcia zagranicznego kontraktu.

— Na zakładzie ciąży nadal 65 mln zł długu, z czego 23 mln zł to zobowiązania wobec ZUS, które opłaca się umorzyć, by uratować browar. Choćby dlatego, że produkująca fabryka wpłaciła w ciągu trzech lat 120 mln zł z tytułu podatku VAT i akcyzy — mówi syndyk.

Kiedy sąd umorzy postępowanie układowe, problem browaru wróci do ministerstwa skarbu. Nawet jeśli znajdzie się jakiś urzędnik, który zainteresuje się przyszłością fabryki, będzie za późno. Jeśli w środku sezonu produkcja zostanie wstrzymana, browar wypadnie z rynku. Inna sprawa, że w 2004 r. Zabrze zanotowało stratę 900 tys. zł, sprzedając w tym czasie 165 tys. hl piwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostatnie podejście