Ostrożniez optymizmem

opublikowano: 01-01-2018, 22:00
aktualizacja: 01-01-2018, 22:12

Deficyt kadry, presja płacowa, cyberbezpieczeństwo, SaaS, IoT — to tylko niektóre hasła, które będą dominowały w IT w 2018 r.

Miniony rok pod wieloma względami był najgorszy od ponad dekady dla branży IT. Spowolnienie w zamówieniach publicznych czy presja płacowa to tylko niektóre negatywne zjawiska. Dawno nie było roku, w którym tak duża liczba firm IT popadłaby w tarapaty. Sygnity, Cube.ITG czy Qumak to giełdowi przedstawiciele branży, borykający się z problemami. Są też na szczęście przykłady optymistyczne. — Miniony rok był dla nas rekordowy, jeśli chodzi o tempo wzrostu — mówi Wojciech Wolny, prezes grupy Euvic. Zapewne dlatego jego oczekiwania w związku z 2018 r. też są pozytywne.

Fot. Bloomberg

— W 2018 r. patrzymy ze sporym optymizmem. Bardzo liczymy na rozwój outsourcingu utrzymania infrastruktury ze względu na rosnącą popularność chmury — zapowiada Wojciech Wolny. Nie wszyscy podzielają ten optymizm.

— Spodziewam się, że ten rok będzie dla przemysłu teleinformatycznego rokiem „płaskim”, zwłaszcza dla fundamentu tego rynku, którym jest telekomunikacja. Rynek IT — co widać już dziś — będzie sprzyjał firmom o dużym udziale eksportu usług i rozwiązań, one mogą liczyć na stabilnie rosnący popyt — mówi Borys Stokalski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, wieloletni prezes Infovide-Matriksa.

Stare wyzwania

Jednym z istotnych wyzwań w 2018 r. nadal będą problemy rynku pracy.

— Wyzwaniem od strony organizacyjnej i kosztowej będzie dostępność kadry i dalsza presja na płace — mówi Konrad Tarański, wiceprezes Comarchu. Niepewność w tym roku może także dotyczyć rynku zamówień publicznych.

— W kraju poza kilkoma dużymi i medialnymi projektami nie będzie raczej istotnego odbicia. Poza tym widać, że instytucje publiczne zamierzają wykonywać systemy IT we własnym zakresie — mówi wiceprezes Comarchu. Potencjalnym zagrożeniem może być polityka i nastawienie instytucji publicznych.

— Negatywnie wpływa na rynek polityka insourcingu i demonstracyjny czasem brak zaufania do firm teleinformatycznych. Z drugiej strony są też w sektorze publicznym podmioty (choćby Urząd Zamówień Publicznych czy ZUS) prowadzące racjonalną politykę współpracy z rynkiem, radzące sobie z ryzykiem monopolu dostawców — mówi Borys Stokalski.

Idzie nowe

Przedstawiciele branży zwracają uwagę na obserwowane w skali globalnej zmiany zachodzące na rynku.

— Rozwój branży nowych technologii z roku na rok coraz bardziej przyspiesza. Dlatego firmy, które chcą skutecznie działać w tym segmencie, muszą być zwinne, elastyczne oraz innowacyjne jak nigdy, a przy tym — zachować możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa swoich rozwiązań. Rynek bowiem szybko weryfikuje kompetencje ekspertów oraz jakość produktów, dlatego długofalowo przetrwają tylko najlepiej przygotowane firmy — mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland. Jednym z umacniających się trendów będzie świadczenie prac w modelu usługowym i rosnąca popularność chmury obliczeniowej.

— To trend, który jest coraz bardziej popularny nie tylko w segmencie komercyjnym, ale też publicznym. W związku z tym nie będzie dużych projektów informatycznych. Rzadziej też będą występować płatności za licencje z góry, nastąpi raczej przechodzenie w kierunku miesięcznych abonamentów — mówi Konrad Tarański. Wśród najważniejszych zjawisk, które zdaniem szefa Asseco będą miały szczególny wpływ na sektor IT w 2018 r., są m.in.: sztuczna inteligencja, IoT (internet rzeczy), a także wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.

— Ponadto, wraz z coraz większym stopniem digitalizacji światowych gospodarek oraz naszego codziennego życia na znaczeniu jeszcze bardziej zyska cyberbezpieczeństwo. Wciąż bardzo istotne będą także obserwowane od lat trendy, takie jak rozwój big data, mobilności oraz rozwiązań chmurowych — mówi Adam Góral.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane