Oszczędne ekobiurowce

opublikowano: 17-07-2019, 22:00

Opłaty eksploatacyjne w budynkach z zielonymi certyfikatami są znacznie niższe.

Koszty eksploatacyjne w warszawskich biurowcach wynoszą od 11 zł/m kw./mies. do 29,5 zł/m kw./mies. Jak podaje w raporcie Walter Herz, realny wpływ na koszty związane z funkcjonowaniem obiektu ma coraz powszechniejsze stosowanie technologii oraz rozwiązań proekologicznych. Koszty eksploatacyjne w budynkach posiadających ekocertyfikaty są niższe niż w obiektach, które ich nie mają, prawie o 4,5 proc. w przypadku BREEAM i niemal o 9 proc. w przypadku certyfikacji LEED. Według Rafała Schurmy, prezesa PLGBC — Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, różnica między obiema certyfikacjami wynika z ich wymagań dotyczących energoefektywności i wykorzystania wody oraz zastosowanych metod obliczeniowych i ich weryfikacji.

— Choć w obu przypadkach koszty eksploatacyjne — woda czy energia — mogą być zredukowane od zaledwie 1 proc. do nawet ponad 50 proc., to LEED wywiera trochę większy nacisk na szczegółowe wyliczenia np. za pomocą dynamicznego modelu energetycznego — wyjaśnia Rafał Schurma.

Według firmy Walter Herz certyfikaty BREEAM ma 27 proc. biurowców w Warszawie, a LEED około 10 proc. Zwykle mogą się nimi pochwalić największe obiekty, co sprawia, że ponad połowa powierzchni biurowej na stołecznym rynku jest certyfikowana. Z kolei według raportu PLGBC z 2019 r. jedynie 20 proc. (licząc według ich powierzchni) najnowszych budynków biurowych w Warszawie nie posiada certyfikatów.

— Punkty w certyfikacjach są przyznawane nie tylko za energoefektywność, lecz także za wiele innych aspektów, np. jakość środowiska wewnętrznego, komfort, użycie ekologicznych i nietoksycznych materiałów itd. Dlatego wysoka punktacja (czyli poziom) BREEAM albo LEED nie przekłada się 1:1 na koszty eksploatacyjne, choć niewątpliwie mocno się przyczynia do ich ograniczenia — tłumaczy Rafał Schurma.

Opłaty eksploatacyjne to tylko część kosztów ponoszonych przez najemców. Jak podaje Walter Herz, średnia wysokość czynszu w warszawskich biurowcach wynosi dziś 15,41 EUR/m kw./mies. Najtańsze biura w mieście można wynająć od 7 EUR/m kw./ mies., a za powierzchnie w najdroższych biurowcach trzeba zapłacić prawie 27 EUR/m kw./ mies.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu