Otacza nas transmisja danych

Marcin Złoch
27-04-2005, 00:00

Do przesłania pliku w firmowej sieci lub przez internet niezbędne jest skorzystanie z usług transmisji danych.

Pojęcie transmisji danych jest ostatnio modne. Spotykamy je na co dzień w rozmowach dotyczących teleinformatyki. Co jednak oznacza transmisja danych w rozumieniu przedstawicieli firm zajmujących się świadczeniem tego typu usług?

— W prostych słowach transmisja danych służy do przekazywania informacji drogą elektroniczną, wymaga infrastruktury i łączy — odbywa się przy wykorzystaniu odpowiednich protokołów. Dzięki niej można przekazywać informacje: pliki, maile, skompresowany obraz i dźwięk. Teraz, gdy tylu ludzi ma internet w pracy i domu, można powiedzieć, że transmisja jest wykorzystywana przez wszystkich. Jednak najbardziej przez duże firmy i korporacje mające oddziały rozsiane po różnych miejscach w kraju i za granicą — definiuje Andrzej Dyba, prezes firmy Pagi.

Na odległość

Zdaniem Jarosława Janiszewskiego z NASK, do niedawna istniało wyraźne rozgraniczenie tego, co nazywano transmisją głosu, najczęściej analogowego, od transmisji różnych informacji w postaci cyfrowej, co określane było jako transmisja danych. W ostatnim dziesięcioleciu XX w. nastąpiła generalna zmiana technik wykorzystywanych do przekazywania informacji. Głos w postaci cyfrowej jest przesyłany w telefonii komórkowej, internecie, a także w sieciach telefonii stacjonarnej. Jednak w transmisjach telewizyjnych cały czas mamy do czynienia z sygnałem analogowym. Ale i ta dziedzina za kilka lat może ulec cyfryzacji.

— Przyjęło się uważać, że przekazywanie każdego rodzaju informacji na odległość jest transmisją danych i jest wykorzystywane zarówno przez użytkowników prywatnych, jak i firmy. Jednak powszechnie mówiąc o transmisji danych ma się na myśli transmisję informacji w postaci cyfrowej. Tak rozumiana transmisja danych wykorzystywana jest w najróżnorodniejszych zastosowaniach, począwszy od przesyłania plików z danymi, poprzez wysyłanie korespondencji w postaci elektronicznej, do interaktywnego dostępu do informacji przez strony WWW — twierdzi Jarosław Janiszewski.

Także internet

Z powyższych definicji wynika, że usługi transmisji danych są to wszelkiego typu usługi teleinformatyczne, zapewniające przekazywanie danych pomiędzy sieciami komputerowymi. Najbardziej rozległą i powszechną siecią transmisji danych jest publiczna sieć internet.

— Sieci transmisji danych można wykorzystywać do pracy grupowej, szybkiego przekazywania raportów na duże odległości, komunikacji głosowej, sterowania procesami produkcyjnymi i biznesowymi. Obecnie trudno sobie wyobrazić prowadzenie działalności gospodarczej bez dostępu do sieci transmisji danych, np. do internetu — przekonuje Marcin Kotlarski, starszy menedżer ds. produktu, transmisja danych Energis Polska.

Zmiany techniczne prowadzą do konstruowania sieci umożliwiających przesyłanie informacji dowolnego typu i dostarczania usług multimedialnych. Przykładem mogą być coraz bardziej popularne usługi „triple play”, czyli integracja w jednym medium transmisyjnym głosu, przesyłania danych i programów telewizyjnych.

— Prowadzi do powstania koncepcji nowych sieci, zwanych sieciami nowej generacji, które umożliwią transmisję wszystkich rodzajów informacji do klienta poprzez jedno medium transmisyjne, np. kabel. Takie podejście prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacji sieci, co będzie miało wpływ na obniżkę cen usług — przekonuje Jarosław Janiszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Otacza nas transmisja danych