Paged w roli przejmującego

KSA
opublikowano: 22-11-2007, 00:00

Drzewna spółka planuje akwizycje firm produkujących sklejkę. Debiut meblowej części przesuwa na II kw. 2008 r.

Drzewna spółka planuje akwizycje firm produkujących sklejkę. Debiut meblowej części przesuwa na II kw. 2008 r.

W związku z niepewną, zdaniem zarządu, sytuacją na GPW Paged postanowił opóźnić debiut spółki zależnej Paged Meble. Pierwotnie planowano, że trafi na giełdę w I kwartale.

— Prace nad ofertą trwają, ale ich tempo wyhamowało. Debiut Pagedu Meble nastąpi zapewne w II kwartale 2008 r. — tłumaczy Waldemar Czarnocki, prezes Pagedu.

Prospekt meblowej spółki jest już niemal gotowy. Zostanie dostarczony do Komisji Nadzoru Finansowego w I kwartale 2008 r. Pieniądze z oferty (pierwotnie była mowa o 30 mln zł) przeznaczone będą m.in. na modernizację zakładu i spłatę kredytu zaciągniętego na nowe maszyny.

W segmencie meblowym Paged nie planuje przejęć.

Giełdowa spółka chce natomiast konsolidować rynek producentów sklejki. Z danych prezentowanych przez zarząd wynika, że Paged Sklejka ma 32-procentowy udział w polskim rynku producentów sklejki i apetyt na więcej.

— Jesteśmy zainteresowani przejęciami w tym segmencie. Na oku mamy dwie krajowe firmy i jedną zagraniczną — mówi Waldemar Czarnocki.

W kraju Paged zainteresowany jest spółkami kontrolowanymi przez skarb państwa: Sklejką-Pisz i OZPS Orzechowo. Sprywatyzowanie obu firm jest planowane już od dłuższego czasu. Zarząd Pagedu liczy na to, że resort skarbu sprzeda w przyszłym roku przynajmniej jedną ze spółek.

— W przypadku Sklejki-Pisz interesowałby nas pakiet akcji większy niż 30 proc., a w przypadku Orzechowa — nawet całość — twierdzi prezes.

Nie ujawnia jednak, jaką kwotę giełdowa spółka jest gotowa przeznaczyć na zakupy. Paged rozważa też przejęcie zagraniczne. Chodzi o firmę zlokalizowaną u naszych południowych sąsiadów, której nazwy zarząd na razie nie podaje.

Na inne inwestycje (wyłączając przejęcia) w przyszłym roku grupa Pagedu zamierza przeznaczyć 51 mln zł (w tym roku było 59 mln zł). Giełdowa spółka dofinansuje głównie segment sklejkowy i handlowy (m.in. zwiększy liczbę składów z 8 do 15). W przyszłym roku Paged spodziewa się 20-procentowego wzrostu przychodów w każdym z trzech segmentów działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane