Pakiet zdrowotny wciąż oczekiwany przez pracownika

opublikowano: 21-08-2019, 22:00

Do standardowych pozapłacowych zachęt polskie firmy dorzucają np. dodatki na lunch lub przekąski w biurach.

Prywatna opieka medyczna lub dodatkowa polisa na życie są nadal uznawane przez pracowników za najatrakcyjniejsze dodatki do pensji. Nie bez znaczenia dla zatrudnionych i kandydatów do pracy są też wciąż takie korzyści, jak możliwość doszkalania i wykonywania pracy zdalnie — co potwierdza badanie „Confidence Index” przeprowadzone przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Spośród profitów oferowanych przez pracodawców najważniejszy jest dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej,na co wskazało 89 proc. uczestników badania.

Tylko niecałe 8 proc. z nich przyznało, że czynnik ten nie ma znaczenia przy wyborze miejsca zatrudnienia. Niewiele mniej, bo 75 proc. ankietowanych chciałoby otrzymać dodatkowe ubezpieczenie na życie. Jest ono szczególnie istotne dla osób mających więcej niż 50 lat. Natomiast karta sportowa cieszy się zainteresowaniem połowy respondentów. Jednocześnie z badania wynika, że siedmiu na 10 ankietowanych liczy na otrzymanie służbowego laptopa i telefonu. 53 proc. badanych chciałoby mieć do dyspozycji służbowy samochód — zwłaszcza ci na stanowiskach menedżerskich (77 proc. wskazań) i w wieku powyżej 50 roku życia (62 proc.).

— Oferowanie benefitów pozapłacowych jest coraz częstsze w polskich firmach. Dlatego dla wielu kandydatów karty sportowe czy pakiety medyczne są już standardem. Wobec tego wielu pracodawców inwestuje w mniej popularne świadczenia, jak np. dodatki do posiłków, zapewnianie przekąsek w biurze czy obdarowywanie pracowników specjalnymi punktami wymienialnymi na bilety do kina lub do teatrów — mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie Michael Page.

Z badania wynika, że dodatek na lunch to atrakcyjny profit dla 44 proc. respondentów. Większą aprobatą cieszą się: dostęp do programu oszczędnościowego (50 proc. odpowiedzi), karty podarunkowe (42 proc.) i zniżki pracownicze (38 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu