Pakistan ma zapłacić 6 mld USD za zablokowanie kopalni miedzi

opublikowano: 15-07-2019, 12:36

Notowana w Londynie spółka górnicza Antofagasta wygrała siedmioletnią batalię sądową z rządem Pakistanu, donosi Reuters.

Międzynarodowy trybunał arbitrażowy Banku Światowego zdecydował, że joint venture Tethyan Copper Company, stworzone przez Antofagastę i Barrick Gold, ma dostać 6 mld USD odszkodowania za nieuprawnione blokowanie przez władze Pakistanu licencji na kopalnię miedzi w tym kraju. Rynek zareagował wzrostem kursu akcji spółki, ale pojawiły się głosy ostrzegające inwestorów, że może być duży problem ze zdobyciem przyznanej kwoty. Analitycy radzą poczekać do momentu „kiedy pieniądze będą w banku”.

Sprawa dotyczyła wydarzeń z 2011 roku kiedy władze Pakistanu odmówiły Tethyan licencji na kopalnię w ramach projektu Reko Diq, na jednym z największych na świecie nieeksploatowanych złóż miedzi i złota. Władze tłumaczyły decyzję sprzeciwem lokalnej społeczności.

Szef Tethyan, William Hayes zadeklarował gotowość negocjowania porozumienia z Islamabadem. Władze Pakistanu wyraziły rozczarowanie werdyktem, ale są otarte na rozmowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy