Czytasz dzięki

Paliwa podbiły sierpniową inflację

opublikowano: 11-09-2017, 22:00

Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 1,8 proc. r/r — wynika z ostatecznych danych GUS.

To odczyt zbieżny ze wstępnymi szacunkami, które poznaliśmy pod koniec ubiegłego miesiąca, ale bogatszy o strukturę CPI. Z informacji GUS wynika, że największy wpływ na poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny żywności (wzrost o 4,6 proc. r/r). Ekonomiści podkreślają jednak, że nie jest to kategoria, która odpowiada za wzrost inflacji w stosunku do lipca (roczna dynamika wyniosła wówczas 1,7 proc.).

— Chociaż odnotowany w sierpniu miesięczny spadek cen żywności ponownie był mniejszy, niż sugerowałby sezonowy wzorzec, roczna dynamika cen żywności nieznacznie wyhamowała, tym razem nie stymulując wzrostu inflacji — podkreślają ekonomiści PKO BP. Główną przyczyną odbicia inflacji w sierpniu był wzrost dynamiki cen transportu, w szczególności paliw, które w miesiąc zdrożały o 2,2 proc. To dźwignęło roczne tempo wzrostu do 3,5 proc. (z minus 0,1 proc. notowanych w lipcu).

— To konsekwencja utrzymującego się w ostatnich miesiącach wzrostu cen ropy naftowej na światowym rynku — wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Ekspert zaznacza, że przeciwny efekt miała niższa inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii).

— Zgodnie z naszymi szacunkami, zmniejszyła się w sierpniu do 0,7 proc. r/r, wobec 0,8 proc. w lipcu, obniżając inflację o 0,1 pkt proc. Nieznaczny spadek inflacji bazowej świadczy o utrzymującym się braku presji inflacyjnej w gospodarce — mówi Jakub Olipra. Dane dotyczące inflacji bazowej w sierpniu NBP opublikuje we wtorek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane