Paliwo jak barszcz

DI, BM Reflex
opublikowano: 02-10-2009, 12:54

Ciesz się, panie kierowco. Benzyna i olej napędowy tanieją. To już kolejny tydzień z rzędu pod znakiem obniżki cen - wynika z analiz BM Reflex .

Sytuacja na rynku paliw jest, z punktu widzenia kierowców, korzystna. Kolejny tydzień z rzędu notujemy obniżki cen benzyny i oleju napędowego. Średnia cena litra popularnej benzyny bezołowiowej 95 kształtuje się na poziomie 4,32 zł, co oznacza spadek w ujęciu tydzień do tygodnia o około 4 grosze na litrze. Mniejsze wahania cen, ale także w dół, notujemy w przypadku oleju napędowego, którego cena spadła o około 2 gr/l i wynosi około 3,69 zł/l.

 W krajowych rafineriach hurtowe ceny benzyny w okresie od 25 września do 2 października  wzrosły od 27 do 33 PLN na metrze sześciennym, podczas gdy oleju napędowego o 73 PLN na metrze sześciennym. Warto odnotować, że ceny diesla  wzrosły do poziomy w początku września, natomiast ceny benzyny są o 100 PLN/ 1000 l niższe.

Potwierdza to fakt, że jesteśmy w takim momencie, kiedy zacznie spłaszczać się różnica między cenami benzyny i oleju napędowego Posezonowy spadek cen benzyn będzie kontynuowany w kolejnych tygodniach , natomiast ceny olejów początkowo ustabilizują się, a w połowie października mogą zacząć rosnąć. Ostatecznie wpływ na ceny olejów przed końcem roku będzie miała pogoda na półkuli północnej. Jeśli temperatury powietrza będą się kształtowały poniżej normy, to będzie oznaczało wyższy popyt na oleje, a co za tym idzie także wyższe ceny. 

Ceny ropy kończą ostatni tydzień na plusie. Kluczowa dla poziomu cen była środowa sesja, kiedy notowania listopadowych kontraktów na ropę WTI osiągnęły poziom 70$. Motorem napędowym zwyżkowej tendencji cen okazały się zwyżki cen produktów gotowych po wzroście konsumpcji ropy w USA i mniejszym od oczekiwań spadku PKB.  

Opublikowane w środę dane makro z USA nie były jednoznaczne w interpretacji, mimo to ceny ropy wzrosły co dobrze wróży dla prowzrostowych perspektyw rynku. Zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA spadło we wrześniu o 254 tys. wobec oczekiwań spadku 200 tys. Raport ADP okazał się gorszy od oczekiwań i ewidentnie ukazuje trudną sytuację na rynku pracy. W sierpniu zatrudnieniu w USA spadło o 298 tys. Natomiast amerykański PKB w II kwartale tego roku spadł o 0,7% przy oczekiwanym spadku 1,2%.W I kwartale tego roku gospodarka amerykańska skurczyła sie aż o 6,4% r/r

W tygodniu kończącym się 25 września amerykańska konsumpcja produktów ropopochodnych wzrosła 2,8% do poziomu 18,9 mln bbl/d przede wszystkim w wyniku nieoczekiwanego wzrostu popytu na benzyny do poziomu 9,12 mln bbl/d (0,34 mln bbl/d). Po stronie zapasów nie obserwowaliśmy dużych nieoczekiwanych zmian. Zapasy ropy i destylatów wzrosły odpowiednio o 2,8 i 0,3 mln bbl, rezerwy benzyn zmniejszyły się o 1,6 mln bbl.

Piątkowy poziom zamknięcia będzie uzależniony od publikowanych dzisiaj danych z rynku pracy w USA.

None
None
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, BM Reflex

Polecane