Panasonic bierze Sanyo

DI
opublikowano: 18-12-2008, 10:51

To będzie największe przejęcie w japońskiej branży elektronicznej. Panasonic kupuje akcje Sanyo od spragnionego gotówki banku Goldman Sachs.

Goldman Sachs spuszcza z tonu. Sprzeda swoje udziały w Sanyo. Panasonic, największy na świecie wytwórca elektroniki użytkowej, zapłaci mu 233,9 mld jenów (2,7 mld USD). To 131 jenów na akcję. Japończycy dołożyli zaledwie jena do oferty odrzuconej przez nowojorski bank 4 grudnia – podaje Bloomberg powołując się na nieoficjalne źródła zbliżone do sprawy.

- Widać, że Goldman potrzebuje gotówki i chce szybko odzyskać pieniądze. To symboliczne wydarzenie w recesji: ktokolwiek ma gotówkę jest królem -  mówi Ahigeo Kikuchi, analityk z Takagi Securities Co. z Tokio.

Zakup Sanyo będzie największym w Japonii przejęciem na rynku elektroniki użytkowej. Uczyni z Panasonika największego na świecie akumulatorków. Akcje Sanyo potaniały dziś o 1,4 proc. do 141 jenów, powiększając tegoroczny spadek do 8,4 proc. Panasonic potaniał o 0,5 proc.

[Bloomberg, DI]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane