Paniki już nie ma

Maciej Zbiejcik
23-06-2003, 00:00

Słabnie popyt na krajowe zboże. Jeszcze niedawno każda ilość ziarna wystawianego na giełdowych przetargach sprzedawana była na pniu. Teraz nabywcy nie są w stanie wchłonąć oferty ARR, choć ta z tygodnia na tydzień jest systematycznie zmniejszana.

Nic dziwnego, że ceny zbóż systematycznie spadają. Jeszcze dwa tygodnie temu trudno było trafić na oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej po 550 zł/t. Od kilku dni można napotkać oferty poniżej wspomnianego pułapu. Podobny spadek cen towarzyszy noto- waniom żyta i jęczmienia. Powodem jest umożliwienie importu tańszego zboża z Czech i Ukrainy. Tona tego ziarna jest o kilkadziesiąt złotych tańsza od krajowego zboża. Ze spadkiem cen mamy także do czynienia na rynku amerykańskim. Głównym powodem przeceny są prognozy lepszych niż przypuszczano zbiorów. Między innymi w związku z tym ministerstwo rolnictwa USA prognozuje w sezonie 2003/2004 roku spadek światowego importu pszenicy o 6,6 mln ton do 98,2 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Paniki już nie ma