Czytasz dzięki

Państwo poległo w relacjach z inwestorami

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Duży może więcej? W kontaktach z rynkiem finansowym niekoniecznie. Zwłaszcza jeśli duży jest również państwowy.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2016>>

Łatwy kontakt i szczegółowość przekazywanych informacji zdecydowały o tym, że Pfleiderer Group, kierowana przez Michaela Wolffa, została uznana za najlepszą spółkę w kontaktach z inwestorami.
Zobacz więcej

WARTO NAŚLADOWAĆ:

Łatwy kontakt i szczegółowość przekazywanych informacji zdecydowały o tym, że Pfleiderer Group, kierowana przez Michaela Wolffa, została uznana za najlepszą spółkę w kontaktach z inwestorami. Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Regułą jest, że im większa spółka, tym zwykle ma lepsze relacje z inwestorami. To poniekąd pochodna skali działalności, a tym samym zasobów, które można przeznaczyć na obsługę analityków, funduszy inwestycyjnych czy inwestorów indywidualnych. W dużych spółkach zajmuje się tym nawet kilka osób, podczas gdy w mniejszych jedna — i to mająca jeszcze inne zadania. Trudno się więc dziwić, że kategorię, w której eksperci oceniali relacje z inwestorami, zdominowały spółki z indeksu WIG20. W pierwszej dziesiątce — a ze względu na miejsca ex aequo właściwie dwunastce — jest ich sześć. Znamienne jednak, że wśród dwunastu najlepszych spółek są tylko dwie kontrolowane przez państwo, podczas gdy w indeksie WIG20 jest ich tuzin. W pierwszej dwudziestce naszej kategorii — trzy. — Duża część spółek kontrolowanych przez państwo uczestniczy w trudnych do ekonomicznego uzasadnienia fuzjach i przejęciach innych podmiotów kontrolowanych przez państwo. Do tego dochodzą pomysły głównego akcjonariusza, dotyczące zmian wartości nominalnej akcji. To przekłada się na ocenę relacji z inwestorami spółek kontrolowanych przez państwo — mówi przedstawiciel funduszy inwestycyjnych. Z tej grupy najlepiej wypadł PZU, który na 4. miejsce awansował z 14. Ubiegłoroczny zwycięzca — PKN Orlen — zostałjednak sklasyfikowany na 8. miejscu wraz z pięcioma innymi firmami. Z uwagi na rolę na rynku kapitałowym za prawdziwą klęskę można uznać relacje inwestorskie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Pod tym względem spadła z 4. na 32. miejsce. W powszechnej opinii to „zasługa” zarządu, którym do niedawna kierowała prof. Małgorzata Zaleska. Prezes GPW na konferencji z analitykami była raz i wyszła w trakcie przerwy. Z rynkiem kontaktuje się wiceprezes Paweł Dziekoński, ale opinie o jego kompetencjach są podzielone. W lecie 2016 r. zwolniony został dotychczasowy szef relacji inwestorskich.

Dobre wyniki to dobre relacje

Może nie nieprzewidywalni jak skarb państwa, ale niewątpliwe pozostawiający wiele niejasności co do swego pochodzenia i długofalowych planów są główni akcjonariusze Pfleiderer Group. A relacje tej spółki zostały ocenione najwyżej. I to po ruchu bardziej spektakularnym niż GPW — tyle że w drugą stronę. Rok temu Pfleiderer był 44.

— Można powiedzieć, że dostęp do informacji o spółce jest banalnie prosty. Szefowa relacji inwestorskich jest zawsze dostępna, zawsze chętnie odpowiada na pytania. Jeśli chodzi o materiały, to prezentują światowy poziom. Prezentacje bardzo szeroko traktują o spółce — mówi Maciej Wardejn, analityk Wood & Company, który monitoruje również spółki notowane w Wiedniu, Istambule i Londynie.

Krystian Brymora z Domu Maklerskiego BDM uważa, że na poprawę oceny relacji inwestorskich Pfleiderera mogła mieć duża liczba spotkań z inwestorami na przełomie 2015 i 2016 r., kiedy spółka finalizowała przejęcie swojego upadłego właściciela.

— Prezentacje przedstawiane przy tej okazji były dość szczegółowe. Było w nich dużo trudno dostępnych danych nie tyle na temat samej spółki, co rynku płyty wiórowej. Kilka miesięcy później, przy okazji dnia inwestora, można było zobaczyć proces produkcyjny i skalę biznesu w jednej z głównych fabryk grupy. Warto też podkreślić, że za relacje inwestorskie odpowiada osoba kompetentna i bardzo kontaktowa. Pani Joanna Pydo dała się poznać rynkowi jeszcze podczas pracy w Enerdze — mówi Krystian Brymora.

Podium uzupełniły CD Projekt i Cyfrowy Polsat, które wspólnie zajęły drugie miejsce. Ocena relacji inwestorskich pierwszej poprawiała się niemaltak bardzo jak Pfleiderera. Rok temu w kategorii relacji inwestorskich producent gier był 41., mimo że uzyskał najlepszą ocenę łączną.

— Jakość kontaktów jest bardzo dobra, ale z drugiej strony wiele nie możemy się spodziewać. CD Projekt jest spółką enigmatyczną, nie podaje żadnych prognoz. Dobre oceny relacji inwestorskich to zapewne wypadkowa efektów biznesowej działalności spółki — mówi Jerzy Kosiński z Wood & Company.

— Około połowy oceny relacji inwestorskich każdej spółki wynika z tego, jak spółka jest w ogóle postrzegana. Jeśli dobrze, to relacje inwestorskie też są dobrze postrzegane — dodaje Krzysztof Kuper, dyrektor departamentu doradztwa korporacyjnego w Polskim Domu Maklerskim. Konrad Księżopolski z Haitong Banku jest podobnego zdania. Zwraca jednak uwagę, że zawsze liczą się detale. Nie

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

tylko takie jak łatwość kontaktu interpersonalnego.

— W przypadku Cyfrowego Polsatu korzystnie wpływa na ocenę przejrzysta strona internetowa. Oprócz standardowych informacji zawieranych w raportach spółka publikuje też inne ciekawe dane dotyczące jej działalności — mówi Konrad Księżopolski. Właśnie szczegóły mogły zaważyć na tym, że do czołówki udało się awansować jednej ze spółek z indeksu sWIG80 — Dom Development. Spółka uchodzi po prostu za wiarygodną.

— Dom Development dość szczegółowo raportuje sprzedaż i przekazania mieszkań, a w bezpośrednich kontaktach zarząd też na tyle, na ile może, mówi szczegółowo o prognozach. Na ogół też prognozy realizuje — tłumaczy Krzysztof Kuper.

Ludzie się liczą

Zdaniem Krzysztofa Kupra, nie bez znaczenia dla oceny relacjiinwestorskich są też względy personalne.

— Nie przywiązywałby dużej wagi, czy zajmuje się tym ktoś zatrudniony bezpośrednio w spółce, czy w agencji zewnętrznej. Różne osoby są zatrudnione bezpośrednio w spółkach i różne są agencje — zaznacza Krzysztof Kuper. Według naszego rozmówcy, korzystna jest też konsekwencja w przekazywaniu szczegółów. Tzn. to, by dane z kilku lat były porównywalne. Oceny zmian często bywają przy tym trudne.

— Gdy spojrzymy na Polnord sprzed 2-3 lat i obecny, to widać dużą różnicę, choć nie mogę jednoznacznie powiedzieć, że jest gorzej. Stary zarząd prezentował wartości poszczególnych działek w banku ziemi, co było dobrze odbierane. Obecny tych zestawień nie przedstawia, ale mówi więcej o działalności operacyjnej, czego natomiast nie robił poprzedni zarząd — dodaje Krzystof Kuper.

Podstawowe przykazania relacji z inwestorami

Kwartalne spotkania powynikowe Łatwy kontakt z zarządem Możliwie duża pula informacji przekazywanych przy okazji raportów okresowych, niekoniecznie o samej spółce, ale też o rynku, na którym działa Długookresowe przekazywanie tych samych danych, aby można je było porównać w czasie Dla inwestorów indywidualnych ważna jest dobrze opracowana zakładka ds. relacji inwestorskich na stronie spółki.

Oni mają najlepsze relacje z inwestorami

1. Pfleiderer

2. CD Projekt

3. Cyfrowy Polsat

4. Grupa Kęty

5. ING Bank Śląski

6. PZU

7. CCC

8. Dom Development

9. PKN Orlen

10. Robyg

Źródło: Raport „Giełdowa Spółka Roku 2016”

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu