Państwo tanio sprzedaje WSiP

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 22-10-2004, 00:00

Tylko do dziś inwestorzy indywidualni mogą wziąć udział w prywatyzacji WSiP, płacąc 8,55 zł za akcję. Analitycy uważają, że to atrakcyjna cena.

Resort skarbu ustalił cenę emisyjną akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP) na 9 zł (przy widełkach 8,5-13,5 zł). Do piątku drobnym inwestorom przysługuje 5-proc. dyskonto, więc płacą po 8,55 zł. Według naszych informacji, nawet tyle za akcje spółki nie chciało zapłacić konsorcjum CA IB/Advent International, negocjujące przejęcie do 60 proc. wydawnictwa. Ministerstwo zwiększyło więc z 25 do 75 proc. kapitału ofertę kierowaną do inwestorów.

Popyt będzie

Pakiet może wzrosnąć o kolejne 10 proc., jeśli popyt na akcje WSiP będzie wysoki. Analitycy uważają, że tak będzie.

— Cena emisyjna jest w sam raz, bo pozwoli zarobić zarówno w debiucie, jak i w długim terminie. Zwiększenie oferty to dobra informacja dla spółki i inwestorów, bo znika ryzyko związane z wpływem państwa na jej zarządzanie — ocenia Przemysław Rawecki z DM Penetrator oferującego akcje WSiP.

Także Bartłomiej Michalski, analityk BDM PKO BP, cieszy się wielkością akcji w wolnym obrocie.

— Wejście na giełdę bez inwestora daje szanse na przejęcie spółki już na parkiecie. WSiP mają duży udział w polskim rynku. Jeśli do tego uda mu się zakup czołowego węgierskiego wydawcy, stanie się bardzo łakomym kąskiem dla inwestora, który powinien szybko poprawić rentowność firmy — tłumaczy analityk.

Zdecydują duzi

Gros oferty mają objąć inwestorzy instytucjonalni, którym przydzielono 55 proc. kapitału. To oni przesądzą o powodzeniu oferty. Wczesna rezygnacja Agory z walki o WSiP i fiasko rokowań resortu skarbu z finansowym konsorcjum nakazuje ostrożność. Według naszych informacji, Advent i CA IB zaproponowały cenę znacznie niższą niż 8,5 zł za akcję.

Budżet ucierpi

W tej sytuacji Jacek Socha, minister skarbu, musi obejść się smakiem. Jeszcze tydzień temu liczył na 300- -400 mln zł wpływów budżetowych z prywatyzacji WSiP. Przy ustalonej cenie, dyskoncie dla inwestorów indywidualnych i sprzedaży dodatkowej puli akcji do kasy państwa trafi kwota nieznacznie ponad 220 mln zł.

Zapisy na akcje WSiP potrwają do 26 października. Debiut spółki na GPW planowany jest na 3 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Państwo tanio sprzedaje WSiP