Państwowa superfirma

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Szokująca prognoza na 2018 rok: IT

Sukcesy kontrolowanej przez resort finansów spółki Aplikacje Krytyczne oraz podlegającego Ministerstwu Cyfryzacji COI sprawiły, że państwo planuje powołać własną firmę informatyczną do realizacji kluczowych projektów. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowuje Rada Ministrów. Zgodnie z założeniami, rządowa firma IT — Narodowe Aplikacje Informatyczne (NAI) — ma odpowiadać za budowę systemów dla centralnych organów państwa, przejąć utrzymanie największych i organizować centralne zakupy licencji od światowych dostawców. W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że centralny zakup licencji dla wszystkich państwowych instytucji przyniesie znaczące oszczędności, bo NAI, z wielomiliardowym budżetem, będzie w stanie wynegocjować doskonałe warunki. Państwo zaoszczędzi też na usługach utrzymania, a przy okazji rozwiąże problemy z prawami do kodów źródłowych, rozbudową i aktualizacją oprogramowania oraz wyeliminuje zjawisko vendor lock-in, czyli uzależnienia niektórych podmiotów od raz wybranych dostawców. W kuluarach mówi się, że państwowa firma IT ma powstać na bazie COI. To prawdopodobny scenariusz, zwłaszcza że od dłuższego czasu media spekulują o likwidacji resortu cyfryzacji i przejęciu nadzoru nad ośrodkiem przez kancelarię premiera. Ta koncepcja nie dziwi, szczególnie jak spojrzymy na historię COI i plany udziału np. w przetargu na utrzymanie największego krajowego systemu: KSI ZUS. Czy państwo pójdzie za ciosem i będzie powoływało firmy w kolejnych obszarach, jak np. budowa dróg, usługi doradcze itp.? Sukces NAI będzie zachętą.

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach)

Przeczytaj inne szokujące prognozy >>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane