Państwowe przekładańce

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 07-11-2006, 00:00

W tej historii główne role odgrywają trzy firmy kontrolowane przez państwo. Niby jest porozumienie, ale diabeł tkwi w maszynach.

Programów restrukturyzacji Huty Stalowa Wola (HSW), kontrolowanego przez państwo producenta sprzętu obronnego i maszyn budowlanych, było już bez liku. Żadnego w pełni nie udało się wykonać. Wdaje się, że tak będzie również tym razem. Ale po kolei...

Z Krabem w tle

HSW chce realizować swój plan restrukturyzacji — co ciekawe —z Bumarem w tle.

— Otrzymaliśmy zgodę walnego na włączenie do huty HSW Trading, a w kolejnym etapie — Dressty — mówi Zbigniew Nita, rzecznik HSW.

HSW Trading zajmuje się produkcją maszyn budowlanych (korzystając z majątku huty), a Dressta — ich eksportem. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych aktywów grupy. Bumar już kilka miesięcy temu deklarował, że pomoże HSW w restrukturyzacji, ale chciał mieć wpływ na handel maszynami. Dziś pojawia się szansa, że Bumar dostanie wszystko — zarówno produkcję i dystrybucję maszyn budowlanych, jak i sprzętu obronnego. HSW zadeklarowała bowiem resortowi gospodarki, że chciałaby w całości zostać włączona do zbrojeniowego holdingu. Trudno się dziwić. Pojawiają się bowiem informacje, że polska armia może zamówić w HSW dostawę armatohaubic Krab. Bumar mógłby zaoferować grupie ze Stalowej Woli wsparcie finansowe (i nie tylko).

Zdecyduje ARP

Zanim jednak zapadnie jakakolwiek decyzja, trzeba rozwiązać problem 75 mln zł pożyczki, jakiej spółce udzieliła Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), także kontrolowana przez skarb państwa.

Z punktu widzenia HSW korzystna byłaby jej konwersja na akcje.

— Agencja mogłaby zgodzić się na konwersję pod warunkiem, że będzie mieć kontrolę nad produkcją i dystrybucją maszyn budowlanych — mówi jeden z informatorów „PB”.

Problem w tym, że rozpoczęta już przez HSW inkorporacja Tradingu i planowane wchłonięcie Dressty uniemożliwiają realizację tego warunku. Co w takim razie stanie się z HSW i kto zostanie jej właścicielem? Tego na razie nie wiadomo. Może się jednak szybko wyjaśnić. W piątek o strategii dla zbrojeniówki ma dyskutować zespół trójstronny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Państwowe przekładańce