Papież: na Lesbos widziałem tyle bólu

PAP
opublikowano: 17-04-2016, 13:17

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym zebranym na modlitwie w Watykanie, że podczas swej wizyty na greckiej wyspie Lesbos, gdzie odwiedził uchodźców, widział wiele bólu i łez. Mówił, że uchodźcom i narodowi greckiemu zaniósł „solidarność Kościoła”.

W czasie spotkania na południowej modlitwie Regina coeli papież opowiadał o swej sobotniej wizycie na Lesbos i podziękował wszystkim, którzy towarzyszyli mu w niej modlitwą.

Przypomniał, że razem z nim na wyspie byli prawosławni dostojnicy: patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim, co - jak wyjaśnił - było znakiem „jedności w miłości wszystkich uczniów” Jezusa.

„Odwiedziliśmy jeden z obozów dla uchodźców, którzy pochodzą z Iraku, Afganistanu, Syrii, Afryki, z wielu krajów. Razem z patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Hieronimem pozdrowiliśmy około 300 uchodźców, każdego po kolei. Wśród nich było wiele dzieci" - wspominał Franciszek.

Dodał: "Niektóre z tych dzieci były świadkami śmierci swych rodziców i kolegów, którzy utonęli w morzu. Widziałem tyle bólu".

Następnie papież opisał swą rozmowę z jednym z uchodźców; 40-letnim muzułmaninem z dwojgiem dzieci.

"Opowiedział mi, że ożenił się z chrześcijanką. Kochali się i szanowali się nawzajem. Ale niestety ta dziewczyna została ścięta przez terrorystów, ponieważ nie chciała wyrzec się Chrystusa i porzucić swej wiary. To męczennica. Ten człowiek tak bardzo płakał" - mówił Franciszek.

Papież modlił się też za ofiary silnego trzęsienia ziemi, jakie w nocy z soboty na niedzielę nawiedziło Ekwador, gdzie zginęło co najmniej 77 osób, a także za tych, którzy stracili życie w wyniku wcześniejszych wstrząsów w Japonii. „Niech pomoc Boga i braci da im siłę i wsparcie” - powiedział.

Rano podczas mszy w bazylice Świętego Piotra papież wyświęcił 11 księży. W improwizowanej homilii zwracając się do nich apelował o to, aby jako spowiednicy byli przede wszystkim miłosierni.

“Bez krzyża nie znajdziecie nigdy prawdziwego Jezusa, a krzyż bez Chrystusa nie ma sensu” - powiedział.

Papież Franciszek
Papież Franciszek
Reuters/Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane