Park LifeScience już działa

Marta Sieliwierstow
29-12-2009, 00:00

22 grudnia Jagiellońskie Centrum Innowacji otworzyło pierwszy obiekt w krakowskim Parku LifeScience.

22 grudnia Jagiellońskie Centrum Innowacji otworzyło pierwszy obiekt w krakowskim Parku LifeScience.

Oddany do użytku budynek technologiczny przeznaczony jest dla firm, które będą realizowały wieloletnie i kosztowne projekty badawcze. Za projekt oraz nadzór i zarządzanie budową odpowiadała firma PM Group. Właściciel parku Jagiellońskie Centrum Innowacji — spółka córka Uniwersytetu Jagiellońskiego, proponuje wynajęcie laboratoriów przedsiębiorstwom z branży life science, a szczególnie firmom biotechnologicznym. Inwestycja powstała w Krakowskiej SSE przy ulicy Bobrzyńskiego. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowej.

Do końca roku gotowy będzie projekt wykonawczy kolejnych budynków w Parku LifeScience, o który zadba także PM Group. W drugim i trzecim etapie przybędą bioinkubator i laboratoria. Nowe laboratoria będą współfinansowane ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wartość umowy o dofinansowanie wynosi 125 mln zł brutto.

Bioinkubator będzie przeznaczony pod wynajem dla małych firm zarówno już działających, jak i dopiero rozpoczynających działalność. Całkowita powierzchnia budynku to około 6,8 tys. mkw., z czego laboratoria zajmują ponad 1,7 tys. mkw., a około 2,8 tys. mkw. przeznaczone będzie na biura, zaplecze konferencyjne i obiekty gastronomiczne. W podziemiu powstanie parking dla pracowników. Bioinkubator będzie dostępny dla najemców w 2011 r.

— Parter zajmą reprezentacyjna recepcja, sekretariat z zapleczem technicznym oraz pomieszczenia laboratoryjno-biurowe o minimalnej powierzchni 50 mkw. każde. Na pierwszym piętrze zaprojektowano laboratoria fizykochemiczne, na drugim laboratoria biotechnologiczne — wylicza Witold Michałowski, menedżer projektu w PM Group.

W Bioinkubatorze osoby lub instytucje, które nie są w stanie sfinansować zakupu urządzeń laboratoryjnych z własnych środków, a muszą przeprowadzać badania, będą mogły wykonywać badania płacąc tylko za czas pracy laborantów i wykorzystanie sprzętu.

Uzupełnieniem oferty pierwszego budynku — właśnie oddanego do dyspozycji najemców — będzie budynek numer 3, także przeznaczony na laboratoria. Powierzchnia laboratoryjna zajmie około 6,3 tys. mkw. W podziemiach znajdzie się m.in. zaplecze techniczno-magazynowe. Oprócz części badawczej, projektanci przewidzieli w budynku zaplecze socjalne. Zaplanowano m.in. przedszkole, klub fitness, bar i sale konferencyjno-szkoleniowe. Na dachu powstanie taras. W całym Parku LifeScience ma pracować około 500 naukowców i badaczy. Ostatni budynek zostanie oddany w 2013 r.

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Park LifeScience już działa