Partnerstwo ABB i Northvolt

opublikowano: 05-10-2017, 22:00

W Szwecji powstanie największa w Europie fabryka baterii litowo-jonowych.

Firmy ABB i Northvolt podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący partnerstwa w zakresie dostaw produktów i usług oraz rozwoju technologii na potrzeby najnowocześniejszej fabryki baterii litowo-jonowych Northvolt. W dokumencie mówi się również o bliskiej współpracy technologicznej obu firm przy opracowywaniu rozwiązań bateryjnych i działaniach badawczo- -rozwojowych. Northvolt zamierza wybudować największą w Europie i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę baterii litowo-jonowych w Szwecji. ABB wesprze projekt, wykorzystując swoją wiedzę ekspercką w zakresie automatyki przemysłowej. Firma wdroży zintegrowane rozwiązanie łączące technologie robotyki, elektryfikacji oraz automatyzacji maszyn i linii produkcyjnych Fabryka będzie dostarczała europejskim klientom z przemysłu motoryzacyjnego i innych branż wysokiej jakości baterie, z możliwością konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Ma rozpocząć produkcję w 2020 r. Z kolei linia pokazowa, która umożliwi firmie Northvolt optymalizowanie na bieżąco produktów i procesów, będzie gotowa do 2019 r.

— Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć ten przyszłościowy projekt. Fabryka, integrująca różne rozwiązania w sposób dotąd niespotykany, będzie świadectwem roli ABB w dziedzinie automatyki przemysłowej i inteligentnej elektryfikacji.

Inwestycja pomoże zaspokoić rosnący popyt na bardziej inteligentne, ekologiczne rozwiązania związane z magazynowaniem energii — mówi Ulrich Spiesshofer, prezes Grupy ABB. Wspomniana rewolucja energetyczna stała się impulsem do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na znacznie większą skalę niż dotychczas i zmniejszania zależności od paliw kopalnych. Elektryfikacja i magazynowanie energii są podstawą dla funkcjonowania społeczeństw w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Przejście na elektromobilność przełoży się na wyjątkowo duże zapotrzebowanie na baterie. Dla stopniowego odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych do wytwarzania i dystrybucji energii ma również znaczenie możliwość magazynowania energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Partnerstwo ABB i Northvolt