Partnerstwo nabiera tempa

ANP
opublikowano: 26-10-2009, 00:00

Eksperymentalny projekt budowy szkoły ma szansę się powieść. O kontrakt ubiega się pięciu chętnych, m.in. ABM Solid.

Niepołomice, Kraków, Sopot i Ruda Śląska flirtują z prywatnym biznesem w ramach PPP.

Eksperymentalny projekt budowy szkoły ma szansę się powieść. O kontrakt ubiega się pięciu chętnych, m.in. ABM Solid.

Do Urzędu Miasta Niepołomice wpłynęło pięć wniosków o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego w przetargu na budowę szkoły w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Wśród zainteresowanych są ABM Solid, Strabag, czy Warbud.

— W projektach opartych na przepisach PPP upatrujemy szansy rozwoju rynku budowlanego. Chcemy zdobyć kompetencje w nowej formule, dlatego wystartujemy też w innych tego typu przedsięwzięciach. W Niepołomicach chcemy zbudować szkołę i zarządzać nią przez kilkanaście lat. Zaciągniemy kredyt, a spłacać go będziemy z czynszów — mówi Marek Pawlik, prezes ABM Solid.

Według danych resortu gospodarki, łączna wartość projektów, które mogą być realizowane potencjalnie w PPP, sięga 7 mld zł. Pomysłów gminom nie brakuje. W Rudzie Śląskiej planowana jest np. budowa socjalnych lokali mieszkalnych.

— Taka inwestycja to duże obciążenie dla budżetu miasta — mówi Rozalia Mańka, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Prawdziwy boom projektów szykuje Kraków.

— Chcemy realizować m.in. kompleks sportowy Kolna. W jego ramach ma powstać tor kajakarstwa górskiego, basen sportowy z halą, czterogwiazdkowy hotel [już w budowie — red.] oraz boiska sportowe. W planach są też takie inwestycje jak tramwaj wodny, centrum osób niepełnosprawnych czy hala sportowa Wisły — wylicza Przemysław Chwała z Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W Sopocie flagową inwestycją w formule PPP o wartość 50 mln EUR ma być rewitalizacja terenów przydworcowych.

— Grunty należą do miasta i PKP. Chcemy postawić sześć obiektów, z czego pięć to będą galerie handlowe i biura. W jednym budynku powstanie hotel dwu- lub trzygwiazdkowy. Dodatkowo postawimy parkingi i przebudujemy ulice. Prywatny inwestor będzie mógł zaprojektować, wybudować i zarządzać obiektami. Nie wykluczamy, że będą to trzy osobne podmioty, które podzielą się zadaniami — mówi Anita Sałek z wydziału strategii rozwoju miasta Sopotu.

Zapewnia, że jest duże zainteresowanie ze strony podmiotów prywatnych.

— Widać, że podmioty publiczne poszukują partnerów prywatnych. W 2008 r. ukazały się cztery ogłoszenia przetargowe w PPP. W tym około 12, a do końca roku powinny ukazać się przynajmniej cztery — mówi Kacper Kozłowski, dyrektor w firmie doradczej Investment Support.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu