Partnerstwo strategiczne

opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Specjalne wydanie „Pulsu Biznesu” związane jest z wizytą w Polsce przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej — Xi Jinpinga z małżonką.

Głową państwa jest od 2013 r., wcześniej, w 2012 r., został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin. Realia ustrojowe wyjątkowo mocno wiążą w Chinach gospodarkę z polityką. Prezydent Xi Jinping reprezentuje tzw. piątą generację przywódców, urodzonych w latach 50. Każda kieruje najludniejszym państwem świata przez mniej więcej dekadę. Od czasów Deng Xiaopinga przekazywanie pałeczki następuje płynnie, a wielki eksperyment łączenia monopartyjnej władzy z gospodarką rynkową jest kontynuowany.

Chińskie tłumaczenie niniejszego tekstu
Chińskie tłumaczenie niniejszego tekstu

W Polsce następstwem demokratycznych wyborów są regularne wymiany rządzących ekip, ale w przypadku relacji z Chinami zachowują one rzadko spotykaną zgodność poglądów. W 2011 r. poprzedni prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Pekinie z poprzednim prezydentem Hu Jintao porozumienie o strategicznym partnerstwie obu państw.

Premier Donald Tusk w 2012 r. był w Warszawie gospodarzem pierwszego szczytu Chin oraz Europy Środkowej i Wschodniej w formule 16+1, w którym uczestniczył poprzedni premier Wen Jiabao. Ta formuła się sprawdziła — w listopadzie 2015 r. w szczycie 16+1 w chińskim Suzhou Polskę reprezentował nowy prezydent Andrzej Duda. Spotkał się zarówno z prezydentem Xi Jinpingiem, jak też premierem Li Keqiangiem. Obecna wizyta w Warszawie jest kolejnym krokiem rozwijającym zawiązane pięć lat temu partnerstwo strategiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane