Paryż coraz bliżej

Barbara Warpechwska
opublikowano: 06-03-2015, 00:00

Przygotowania do konferencji ONZ w Paryżu, unia energetyczna, pakiet klimatyczny — to najważniejsze punkty dzisiejszego posiedzenia unijnej Rady ds. Środowiska.

Podczas konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w grudniu w Paryżu, powinna zostać przyjęta nowa wiążąca umowa o przeciwdziałaniu zmianie klimatu. Od 2020 r. zastąpi ona protokół z Kioto. Ministrowie ds. środowiska na tym posiedzeniu powinni zamknąć dyskusję wewnątrz Unii Europejskiej na temat nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Polska stoi na stanowisku, że wkładem UE do tego porozumienia powinny być ustalenia ze szczytu klimatycznego z października 2014 (m.in. redukcja emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku, wobec emisji z 1990 roku) i nic więcej. Ministrowie mają zająć się też kształtem unii energetycznej w kontekście pakietu klimatyczno-energetycznego 2030. To ważny temat dla Polski. Podstawą debaty ma być komunikat Komisji Europejskiej z 25 lutego 2015 r. Zgodnie z nim jednym z elementów unii energetycznej ma być dalsza dekarbonizacja gospodarki, która jest częścią realizacji planu zmniejszania zależności UE od importu surowców energetycznych poprzez rozwój energetyki odnawialnej. Eksperci oceniają, że ze względu na naszą specyfikę, czyli duży udział energetyki węglowej, Polska będzie się starała minimalizować znaczenie filara dekarbonizacji w koncepcji unii energetycznej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechwska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu