Pat w polityce pieniężnej

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Inflacja bazowa w kwietniu 2018 r. wyniosła 0,6 proc. — podał w środę NBP.

Inflacja bazowa w kwietniu 2018 r. wyniosła 0,6 proc. — podał w środę NBP. Mowa o wskaźniku cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI) po wyłączeniu cen żywności i energii. Tegoroczny kwietniowy odczyt jest najniższy od marca 2017 r. W stosunku do marca 2018 r. wskaźnik obniżył się o 0,1 pkt. proc.

Bank centralny poinformował także o efektach zakończonego posiedzenia RPP, w szczególności decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 1,5 proc.). „Zgodnie z dostępnymi prognozami, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego [2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 pkt. proc. w górę lub w dół — red.]. W efekcie rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną” — czytamy w komunikacie RPP.

1 pkt. proc. Tyle w kwietniu 2018 r. wyniosła różnica między wskaźnikiem CPI ogółem i po wyłączeniu z niego cen żywności i energii (zmiana cen r/r).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy